USA a ich spojenci zaútočili na Sýriu

15.04.2018

V noci z piatka na sobotu podnikli Spojené štáty, Francúzsko a Británia koordinovaný vojenský úder proti Sýrii. Išlo o reakciu na údajné použitie chemických zbraní sýrskymi vládnymi silami voči povstalcom v meste Dúmá.

Do útoku sa zapojilo americké a francúzske námorníctvo spolu so vzdušnými silami všetkých troch krajín. Celkovo vypálili na tri pozemné ciele v Sýrii 105 riadených striel.

Z toho 66 bolo amerických okrídlených striel Tomahawk: 30 z krížniku USS Monterey (CG-61) z oblasti Červeného mora, 7 z torpédoborca USS Laboon (DDG-58) taktiež z oblasti Červeného mora, 23 z torpédoborca USS Higgins (DDG-76) z Perzského zálivu a 6 z ponorky USS John Warner (SSN-785) zo Stredozemného mora.

Francúzske námorníctvo zapojilo do útoku fregatu triedy FREMM D653 Languedoc, ktorá z oblasti Stredozemného mora vystrelila 7 rakiet MdCN. Ide o námorný variant francúzskych striel s plochou dráhou letu SCALP EG, ktorý má dolet viac ako 1000 km. Od roku 2015 sa nachádza na fregatách triedy FREMM alebo ponorkách triedy Barracuda a Scorpène.

Francúzske vzdušné sily nasadili do útoku stíhacie lietadlá Mirage 2000 a Rafale. Samotné bombardovanie pozícií v Sýrii zabezpečilo päť stíhačiek Rafale, ktoré vzlietli zo základne Saint-Dizier. Francúzske stroje vypustili celkovo 9 riadených striel SCALP EG. Táto strela je produktom francúzsko-taliansko-britského konzorcia MBDA a v Británii je známa pod označením Storm Shadow.

Jej navádzanie na cieľ zabezpečuje kombinácia inerciálneho, družicového (GPS) a terénneho systému (TERPROM). V záverečnej fáze letu sa zapojí aj infračervený systém. SCALP EG je vybavená tandemovou hlavicou BROACH, ktorá umožňuje prienik aj cez silné opevnenie (údajne až cez 4-metrovú vrstvu železobetónu). Má dolet viac ako 250 km, vďaka čomu nemuseli francúzske stíhačky vstúpiť do sýrskeho vzdušného priestoru. Strely tak mohli byť vypustené z bezpečnej vzdialenosti mimo dosah sýrskej protivzdušnej obrany.

Britská RAF nasadila štyri stíhacie bombardéry Tornado GR.4A, ktoré sprevádzali stíhačky Typhoon. Štvorica Tornad vzlietla zo základne Akrotiri na Cypre a vypustila 8 riadených striel Storm Shadow, ktoré sú obdobou francúzskych SCALP EG.

Americké letectvo vyslalo dva strategické bombardéry B-1B Lancer, ktoré vyštartovali zo základne Al Udeid v Katare. Tie prileteli do oblasti východnej Sýrie, kontrolovanej americkými silami a odtiaľ vypustili 19 striel AGM-158B JASSM-ER. Pentagon uviedol, že ochranu lietadiel B-1B nezabezpečovali moderné stealth stíhačky F-22. Bombardéry sprevádzala štvorica lietadiel, ktorá pozostávala zo stíhačiek štvrtej generácie a strojov elektronického boja EA-6B Prowler. Hoci USA bližšie nešpecifikovalo o aké stíhačky 4. generácie išlo, Rusko tvrdí, že zachytilo F-15 a F-16.

Išlo o vôbec prvé bojové nasadenie týchto moderných striel , ktoré majú dolet 1 000 km. JASSM-ER je vybavená bojovou časťou s hmotnosťou 450 kg, ktorá dokáže preniknúť aj k hlbšie umiestneným a lepšie chráneným cieľom.

Podľa amerických informácií cieľom útoku boli tri pozemné ciele na území Sýrie, ktoré súviseli s výrobou alebo skladovaním chemických zbraní. Išlo o výskumné centrum Barza na východe Damašku, sklad chemických zbraní v Him Šinšáre južne od Homsu a bunker s chemickými zbraňami taktiež v blízkosti mesta Homs.

Na výskumné centrum Barzá smerovalo 76 striel - z toho 57 Tomahawkov z amerických plavidiel a 19 striel JASSM-ER vypustených americkými bombardérmi B-1B. Ako ukazujú satelitné zábery (ale aj videozáznam z miesta), výskumné centrum bolo po nálete úplne zničené.

Ďalších 22 striel zasiahlo sklad chemických zbraní v Him Šinšáre - z toho bolo 9 Tomahawkov z amerických plavidiel a 3 strely MdCN z francúzskych fregát. 8 striel Storm Shadow vypustili britské lietadlá Tornado a dve strely SCALP EG francúzske stíhačky Rafale.

Ďalšími siedmymi strelami SCALP EG zničilo francúzske letectvo komplex bunkrov v blízkosti mesta Homs.

Ruský minister obrany uviedol, že Sýria nasadila na dorazenie útokov ruské raketové systémy protivzdušnej obrany S-125, S-200, 2K12 Kub a Buk. Sýrskej PVO sa údajne podarilo zostreliť 71 zo 105 vypálených rakiet. Ruský systém S-400, ktorý sa nachádza na základni Lázikíja, nebol použitý vôbec.

Podľa Ruska bola Američanmi vedená operácia zameraná nielen na tri vyššie uvedené objekty, ale na oveľa viac pozemných cieľov vrátane niekoľkých sýrskych letísk. Rusi uviedli, že sýrska PVO zneškodnila všetkých 12 rakiet nasmerovaných na zničenie vojenského letiska Ad Dumayr severovýchodne od Damašku. Podobný útok 12 strelami sa mal uskutočniť aj na leteckú základňu Šajrát, avšak všetky rakety boli údajne zostrelené. Na letisko Al Mazzeh malo smerovať 9 rakiet, z ktorých 5 sa podarilo zneškodniť. Zo 16 rakiet, ktoré boli vypálené na ďalšie letisko v Homse, bolo 13 zostrelených. V objekte vraj nedošlo k žiadnym vážnym škodám.