USA dodajú Ukrajine kamikadze drony

18.03.2022

Ozbrojený konflikt, ktorý rozpútalo Rusko na Ukrajine trvá už tri týždne. Viaceré ukrajinské mestá, vrátane hlavného mesta Kyjev, sú vystavené čoraz ťažšiemu bombardovaniu, ktoré spôsobuje stovky civilných obetí a núti milióny ďalších opustiť krajinu. Z tohto dôvodu oznámil americký prezident Joe Biden nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 800 miliónov dolárov, ktorý bude obsahovať okrem iného aj 100 kamikadze dronov Switchblade.

Switchblade je taktický bezpilotný letecký systém, ktorý je navrhnutý na zvýšenie presnosti palebnej sily pre pechotu. Je dostatočne malý (61 cm) a ľahký na to, aby ho preniesol jeden vojak. Prenáša sa v kufríku spolu s odpaľovacím zariadením, pričom celý komplet váži 2,7 kg. Názov switchblade pochádza z jeho špecifickej konštrukcie. Dron má totiž zložené pružinové krídla, ktoré sa vyklopia sa, keď sa dostane do vzduchu.

Switchblade 300 dokáže vo vzduchu operovať a vyhľadávať ciele pomerne krátku dobu (len 10 minút), preto nie je vhodný na prieskumné úlohy. Je užitočný hlavne ako lacný pomocník pre pozemné jednotky, ktoré sa dostali pod nepriateľskú paľbu a potrebujú operatívne zasiahnuť vzdialenejšie ciele.

Dá sa ovládať až na 10 km a na túto vzdialenosť môže byť navedený na nepriateľský cieľ. Switchblade využíva farebnú kameru a lokalizáciu GPS na identifikáciu, sledovanie a zasahovanie cieľov, ako aj možnosť predprogramovania na kolízny kurz. Jeho hlavica má výbušnú náplň ekvivalentnú 40 mm granátu, čo ho predurčuje na ničenie ľahkých obrnených vozidiel a živej sily.

Lietadlo je poháňané elektrickým motorom, vďaka čomu nie je príliš hlučné. Malá veľkosť dronu a tichý let sťažujú jeho detekciu. K cieľu sa dokáže priblížiť rýchlosťou až 157 km/h. Switchblade sa ovláda prostredníctvom rádiového frekvenčného signálu, ktorý je vysielaný z malej pozemnej riadiacej stanice. 

Je to zbraň na jednorázové použitie, a preto sa jej hovorí "kamikadze dron". Je rádovo lacnejšia ako rakety Hellfire odpaľované americkými dronmi Reaper. Podľa niektorých odhadov môže Switchblade 300 stáť len 6 000 dolárov.

Dron bol vyvinutý americkou armádou a mal pomôcť americkým jednotkám v Afganistane, keď sú prepadnuté nepriateľom. Switchblade má senzory, ktoré pomáhajú rozpoznať nepriateľských bojovníkov, na ktorých útočí zhora. To je užitočné najmä vtedy, ak útočia zo zákopov alebo opevnených pozícií. Koncom roka 2012 bolo americkým vojakom v Afganistane dodaných 75 kompletov Switchblade 300. Už v priebehu januára 2013 došlo k niekoľkým úspešným nasadeniam týchto "kamikadze dronov", ktoré americkí velitelia hodnotili ako veľmi efektívne. 

Ukrajinská armáda tak čoskoro získa pomerne lacný zbraňový systém, ktorý budú môcť jednotky použiť vždy, keď nebudú mať k dispozícii protitankové riadené strely ako napríklad FGM-148 Javelin. Užitočnosť tohto systému bude postupne narastať aj preto, že ukrajinské letectvo s predlžujúcim sa konfliktom príde určite o väčšinu bojových lietadiel Su-25 a dronov Bayraktar, ktoré by mohli poskytovať podporu pozemným jednotkám.