USA objednali ďalší 5GAT

04.04.2019

Americké ministerstvo obrany objednalo 13. februára druhý demonštrátor leteckého terča 5GAT.

Ide o letecký terč piatej generácie (5GAT - 5th Generation Aerial Target), ktorý sa vyznačuje charakteristikami stealth. Je to vysokovýkonný dron o veľkosti stíhacieho lietadla, ktorý bude pri výcviku reprezentovať pokročilé lietadlá vyspelých protivníkov. Z uvedeného vyplýva, že Spojené štáty neberú na ľahkú váhu rýchlo pokračujúci vývoj stealth lietadiel v Rusku alebo v Číne. Pentagon uvažuje o využití výrobných verzií týchto dronov pre hodnotenie výzbroje typu vzduch-vzduch a zem-vzduch, výcvik pilotov ako aj výcvik pozemných síl.

Zmluva na vývoj, výrobu a testovanie prvého demonštrátora 5GAT bola podpísaná so spoločnosťou Sierra Technical 24. marca 2017. Toto lietadlo je stále ešte vo vývoji a podľa plánu by malo vzlietnuť v lete 2019. Let druhého demonštrátora je plánovaný na november 2020.

Sierra Technical stavia demonštrátory 5GAT na letisku v Tehachapi v Kalifornii, čo je malé mestečko na okraji púšte Mojave. Spoločnosť využíva pre tento dron viaceré komponenty zo starých lietadiel Northrop T-38 a F-5, vrátane podvozkov a motorov GE Aviation J85-5. Cieľom je čo najväčšia minimalizácia nákladov, pretože spoločnosť Sierra Technical získala na vývoj a výrobu prvého 5GAT iba 15,9 milióna dolárov. Hodnota zmluvy na vývoj druhého demonštrátora zverejnená nebola.

Tento letecký terč je dlhý asi 12,2 m a má rozpätie krídel 7,3 m. Jeho maximálna vzletová hmotnosť s plnými palivovými nádržami je 4 350 kg. Dron je navrhnutý tak, aby dokázal vzlietnuť a pristáť na konvenčnej dráhe.

5GAT by mal byť schopný vykonávať manévre s preťažením + 7,5 g a -2 g. Mal by dosahovať maximálnu rýchlosť 0,95 Machu a mať letovú vytrvalosť 1,5 hodiny. Jeho maximálny výškový dostup bude v rozpätí 12 200 až 13 700 metrov.

Zdroj: Pentagon orders second stealth target drone to be built