USA objednali nové protilodné strely AGM-158C

08.08.2017

Americké ministerstvo obrany uzavrelo dňa 25. júla s firmou Lockheed Martin zmluvu na nákup najnovšej verzie striel AGM-158, určenej na ničenie hladinových plavidiel.

V prvej várke má byť vyrobených 23 kusov AGM-158C v hodnote 86,5 milióna USD. Strely majú byť dodané do tretieho štvrťroka 2019. Kontrakt pokrýva počiatočnú objednávku rakiet pre americké letectvo (USAF) a americké námorníctvo (USN).

AGM-158C, známa tiež ako Long-Range Anti-Ship Missile (LRASM), je nástupcom striel AGM-158A a AGM-158B. Tie sú v súčasnosti vo výzbroji USAF, austrálskeho letectva, fínskych a poľských vzdušných síl. Od predchádzajúcich dvoch verzií sa líši pohonným systémom a senzorovým vybavením. Bližšie informácie o týchto vylepšeniach však neboli zatiaľ špecifikované. Okrem striel rodiny AGM-158 nahradí LRASM aj protilodnú strelu AGM-84 Harpoon, ktorá je zavedená už od roku 1977.

LRASM je strela s plochou dráhou letu, ktorá je obtiažne zachytiteľná rádiolokátorom. Strela je vybavená bojovou časťou WDU-42/B s hmotnosťou 450 kg, ktorá dokáže preniknúť aj k dobre chráneným cieľom. Navedenie strely na cieľ zabezpečuje kombinácia inerciálneho a GPS systému, odolného voči rušeniu. V záverečnej fáze letu sa zapne aj infračervený senzor, ktorý dokáže na základe informácií zo svojej databázy rozoznávať jednotlivé ciele. Dosah LRASM by mal byť minimálne 370 km, ale niektoré zdroje uvádzajú až 560 km. To umožňuje pilotovi, odpáliť strelu z bezpečnej vzdialenosti mimo dosah nepriateľskej protivzdušnej obrany.

V súčasnosti prebieha integrácia striel do bombardérov amerického letectva B-1B Lancer. Integrácia by mala byť ukončená už budúci rok a po nej bude každé lietadlo schopné prepraviť v bombovnici 24 kusov AGM-158C. Do roku 2019 budú strely súčasťou výzbroje aj stíhačiek amerického námorníctva F/A-18E/F Super Hornet.

Zdroj: DoD awards first LRASM production contract