USA objednali pre Afganistan ďalších šesť lietadiel Super Tucano

03.11.2017

Koncom októbra objednali Spojené štáty ďalších šesť lietadiel A-29 Super Tucano pre vzdušné sily Afganistanu.

Zmluva v hodnote 174.5 milióna amerických dolárov zahŕňa okrem šiestich lietadiel aj pokročilé senzory, náhradné diely a náklady na transport strojov. Týchto šesť nových lietadiel je v tej istej verzii ako predchádzajúcich 20 strojov, ktoré boli doteraz Afganistanu dodané.

Jedno z dodaných lietadiel 6. marca počas výcviku havarovalo, Afganistan tak v súčasnosti prevádzkuje celkovo 19 strojov Super Tucano. Dvanásť z nich sa nachádza v Afganistane, kde ich miestna vláda používa na boj s rôznymi povstaleckými frakciami. Ďalších sedem je dislokovaných americkej základni Moody v Georgii, kde slúžia na výcvik afganských pilotov.

Výzbroj afganských A-29 tvorí jeden 20 mm kanón, umiestnený pod trupom a dva guľomety kalibru 12,7 mm pod krídlami. Na pozemné ciele môžu však útočiť aj neriadenými strelami vzduch-zem kalibru 70 mm a voľne padajúcimi bombami Mk-81 a Mk-82. Modernejšiu výzbroj zastupujú laserom navádzané bomby GBU-12 a GBU-58.

Dodávky prvých A-29 Afganistanu začali v januári 2016 a už o tri mesiace neskôr si piloti na týchto strojoch prešli bojovým krstom. Miesto, kam smeroval prvý letecký útok afganských A-29 nebolo oficiálne zverejnené. Ešte pred náletom však afganský minister obrany uviedol, že prvé bojové nasadenie strojov Super Tucano bude v juhozápadnej provincii Helmand. Ide o oblasť, ktorá je pod kontrolou Talibanu a je afganským centrom obchodu s ópiom. Je pravdepodobné, že lietadlá poskytovali priamu palebnú podporu aj vo východnej provincii Nangarhar, kde afganská armáda bojovala s novovzniknutou odnožou Islamského štátu.

Super Tucano je ľahké útočné lietadlo, ideálne na boj proti povstalcom, ktorí nedisponujú protivzdušnou obranou. Na tieto úlohy ho predurčujú nielen jeho technické parametre, ale aj nízka obstarávacia cena. Lietadlo je ľahko ovládateľné, nenáročné na údržbu a má veľmi nízke prevádzkové náklady. Jedna letová hodina vychádza približne 1 000 amerických dolárov, čo je mnohonásobne menej ako náklady na prevádzku prúdových stíhačiek.

Dvanásť lietadiel A-29 Super Tucano dnes tvorí základ afganských vzdušných síl. Afganské letectvo používa v súčasnosti v boji proti Talibanu ešte 25 amerických vrtuľníkov MD 530F, tie sa však náročných geografických podmienkach Afganistanu príliš neosvedčili. Aj napriek tomu však vrtuľníky MD 530F spolu s lietadlami A-29 v roku 2016 uskutočnili celkovo 1 992 bojových letov, pri ktorých 800-krát zaútočili na pozemné ciele povstalcov. Z celkového počtu misií, ktoré Super Tucano uskutočnili, bola v 40 % prípadov použitá letecká munícia.

Afganské vzdušné sily ešte niekoľko bojových ruských vrtuľníkov Mi-24 a asi 40 transportných Mi-8, ktoré však majú byť postupne nahradené americkými UH-60. Prvé dva Black Hawky boli Afganistanu dodané v októbri, potrvá ale ešte niekoľko mesiacov, kým budú noví piloti pripravení na ostré nasadenie. Do roku 2024 plánujú Spojené štáty dodať Afganistanu minimálne 159 vrtuľníkov UH-60 Black Hawk, vrátane 58 kusov, ktoré budú vyzbrojené pre potreby priamej podpory pozemných jednotiek.

Zdroj:

Latest Afghan Super Tucanos cost $174.5 million

A-29 Super Tucano Attack Aircraft See First Action in Afghanistan

Afghanistan receives further Super Tucanos ahead of 2017 fighting season

Afghan Air Force Receives 4 Light Attack Aircraft

New U.S. helicopters mark major change for Afghan air force