USA pri teste úspešne zostrelili balistickú raketu

04.11.2018

Spojeným štátom sa podarilo druhýkrát úspešne otestovať zostrel balistickej rakety pomocou novej strely SM-3 Block IIA.

Táto skúška sa konala pri západnom pobreží Havaja. Počas nej torpédoborec USS John Finn vypálil raketu SM-3 na cieľ vystrelený z tichomorskej raketovej strelnice na ostrove Kauai.

Po dvoch po sebe idúcich neúspešných testoch to bola pre Pentagon značná úľava. Ako uviedol riaditeľ Agentúry protiraketovej obrany Sam Greaves, "bol to vynikajúci úspech a kľúčový okamih pre strelu SM-3 Block IIA, ktorej testy môžu pokračovať. Blahoželám celému tímu, vrátane námorníkov, priemyselných partnerov a spojencov, ktorí pomohli dosiahnuť tento míľnik."

Prezident spoločnosti Raytheon Missile Systems Taylor Lawrence dodal: "tento druhý zostrel raketou SM-3 predstavuje úspech, ktorý zdieľame s našimi partnermi pri vývoji - s Agentúrou protiraketovej obrany a Japonskom. Spoločne budujeme najpokročilejšie riešenia pre obranu proti balistickým raketám."

Ako už bolo spomínané vyššie, skúšky nového systému SM-3 Block IIA nie vždy išli hladko. Zatiaľ čo prvý test z februára 2017 bol úspešný, druhá skúška v júni 2017 bola zmarená v dôsledku zlyhaniu ľudského faktora. V tomto prípade došlo k samodeštrukcii strely SM-3, ktorá kvôli nesprávne zadaným vstupom vyhodnotila balistickú raketu ako priateľský cieľ. Tretí test, ktorý sa konal v januári 2018, skončil neúspechom, čo vyšlo daňových poplatníkov na 130 miliónov dolárov. Treba však povedať, že aj z takýchto zlyhaní pramení množstvo poznatkov, ktoré pomáhajú vyhodnotiť výkonnosť systému.

SM-3 Block IIA je výsledkom spoločného vývoja medzi Spojenými štátmi a Japonskom. Očakáva sa, že týmito strelami budú vybavené americké pozemné stanice systému Aegis v Rumunsku, Poľsku a Japonsku. Tento protiraketový dáždnik bude chrániť členov NATO pred balistickými raketami krátkeho a stredného dosahu. Zatiaľ čo stanica v Rumunsku bola sprevádzkovaná v roku 2016, poľská stanica bude funkčná najskôr v roku 2020. Do roku 2020 by mal byť nainštalovaný aj nový radar na stanici v Japonsku.

Okrem pozemných staníc sú však systémom Aegis vybavené aj bojové lode. V americkom námorníctve sú torpédoborce triedy Arleigh Burke a krížniky triedy Ticonderoga. Niekoľko lodí s týmto systémom má aj Japonsko, Austrália, Španielsko, Nórsko a Južná Kórea.

Strela SM-3 Block IIA sa v porovnaní so svojimi predchodcami vyznačuje väčším motorom, zdokonaleným navádzacím systémom a bojovou časťou s väčšou kinetickou energiou. Bojová časť strely neobsahuje výbušnú látku a balistické rakety ničí iba svojim nárazom. Ten zodpovedá nárazu 10-tonového vozidla, pohybujúceho sa rýchlosťou 965 km/h.

So zavedením SM-3 Block IIA sa počíta až po roku 2020. V tomto období by ešte malo prebiehať testovanie strely a Agentúra protiraketovej obrany by chcela do roku 2020 zrealizovať aj zostrel medzikontinentálnej balistickej rakety. Tým by sa výrazne rozšírili spôsobilosti striel SM-3 a zvýšila by sa efektivita celého protiraketového dáždnika.

Zdroj: After consecutive failures, watch US Navy intercept test missile with SM-3 weapon