USA schválili Slovensku predaj stíhačiek F-16V

05.04.2018

Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo Slovensku predaj viacúčelových stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72 V, ktoré by mali nahradiť 12 zastaraných MiGov-29.

Slovenská republika má záujem o 14 nových stíhačiek F-16V, pre ktoré bola stanovená rámcová suma 2,91 miliardy amerických dolárov. Ako však uviedlo Ministerstvo obrany SR, táto finančná čiastka je navýšená o približne miliardu eur z dôvodu, aby sa v prípade ďalších potrieb objednávateľa nemusel opätovne realizovať proces schvaľovania. Ide o bežný postup, ktorý je v zmysle využitia možností programu FMS nevyhnutný a bol využitý aj v prípade nákupu vrtuľníkov UH-60M Black Hawk, kde bola rámcová suma navýšená o takmer 130 miliónov amerických dolárov.

Verzia F-16V vzlietla prvýkrát 16. októbra 2015 a jej konštruktéri stavajú na dlhoročných operačných skúsenostiach z predchádzajúcich verzií F-16, ktorých bolo do dnes vyrobených viac ako 4500 kusov. Tieto stíhačky sa výborne osvedčili vo vojne v Perzskom zálive, v bývalej Juhoslávii, ale aj v izraelsko-libanonskom konflikte. F-16V čerpá z týchto bojových skúseností a zároveň prináša nové technológie, akými sú vylepšený radarový systém alebo pokročilá letecká výzbroj. Táto najnovšia generácia F-16 poskytuje pilotom lepšie situačné povedomie, ako mali posádky v predchádzajúcich verzií.

Stroje, ktoré boli schválené Slovensku, by mali byť poháňané motorom General Electric F110 alebo Pratt & Whitney F100, v závislosti od toho, či pôjde Block 70 alebo Block 72.

Lietadlá budú vybavené palubnými rádiolokátormi AN/APG-83, pričom vrámci dohodnutej sumy by sme získali 16 kusov (14 + 2 náhradné). Northrop Grumman AN/APG-83 je radar s aktívnym elektronickým skenovaním, ktorý prináša pilotom lepšie situačné povedomie, flexibilitu a rýchlejšie zameranie cieľa za každého počasia. Poskytuje im taktiež bezprecedentné zobrazenie detailov cieľovej oblasti. APG-83 patrí do rodiny radarov pre stíhačky 5. generácie, ako sú stroje F-22 a F-35. Tento rádiolokátor je schopný sledovať viac ako 20 rôznych cieľov súčasne. APG-83 dokáže detegovať a sledovať ciele na väčšie vzdialenosti ako jeho predchodcovia. Vie mapovať terén vo vysokom rozlíšení a je tri až päťkrát spoľahlivejší ako staršie radary.

Piloti F-16V by mali byť vybavení prilbami so zameriavačmi Joint Helmet Mounted Cueing System II (JHMCS II), čo im umožní strieľať infračervené protilietadlové strely aj "cez rameno". Tento systém je k dispozícii aj v nočnej konfigurácii. Umožňuje pilotovi presne zacieliť palubné senzory a výzbroj proti nepriateľským lietadlám alebo pozemným cieľom, bez nutnosti agresívne otočiť lietadlo alebo umiestniť cieľ na Head-Up displej (HUD). Systémom JHMCS je vybavená väčšina amerických stíhačiek (F-16, F/A-18 a F-15), ktoré sú v súčasnosti prevádzkované vo vzdušných silách viac ako 20 krajín sveta.

Súčasťou možného kontraktu by mal byť aj systém elektronického boja AN/ALQ-211, ktorý aktívne chráni lietadlo pred rôznymi hrozbami. Systém deteguje a potláča celé spektrum hrozieb (rádiové, infračervené a laserové) a pri ich identifikácii automaticky prijíma protiopatrenia, vrátanie vypúšťania klamných cieľov.

Vrámci schválenej sumy by Slovensko dostalo 30 protilietadlových riadených striel  AIM-120C-7 AMRAAM s dosahom viac ako 105 km a vysokou odolnosťou voči rušeniu. Pre vzdušný súboj na krátku vzdialenosť by malo byť naše letectvo vybavené 100 strelami AIM-9X Sidewinder s infračerveným navádzaním a dosahom 35 km (plus 12 cvičných AIM-9X Captive Air Training Missiles). Rozpočet ďalej zahŕňa  224 laserom navádzaných bômb GBU-12 Paveway II s hmotnosťou 227 kg, 20 bômb GBU-49 s duálnym navádzaním (laser/GPS) a hmotnosťou 227 kg, 150 bômb GBU-38 s duálnym navádzaním (inerciálne/GPS) a hmotnosťou 227 kg. K presne navádzanej munícii typu vzduch-zem by sme mali získať šesť zameriavacích kontajnerov Lockheed Martin AN/AAQ- 33 Sniper.

K ďalšiemu vybaveniu F-16V patrí zariadenie na zabezpečený prenos dát Link 16, navigačný systém LN-260 (inerciálny/GPS) a identifikačný systém vlastný-cudzí AN/APX-126. V dodávke bude tiež zahrnutý pozemný simulátor a balík technickej podpory, náhradné diely, pozemné vybavenie a školenie.

Ak by slovenská vláda schválila nákup stíhačiek F-16 v tejto konfigurácii a s uvedenou výzbrojou, významne by tým prispela k zvýšeniu obranyschopnosti našej krajiny. Treba však dodať, že linka na výrobu týchto lietadiel sa z dôvodu prechodu na produkciu F-35 presúva na iné miesto. Celá produkcia tak bude prenesená zo závodu Fort Worth v Texase do Greenville v Južnej Karolíne. Sériová výroba v novom závode začne v roku 2019, pričom prvých 19 stíhačiek F-16V bude vyrobených pre Bahrajn, ktorý si tieto lietadlá objednal ešte minulý rok. Vzdušné sily SR si tak budú musieť na nové stíhačky ešte počkať niekoľko rokov a to aj v prípade, že by bola zmluva podpísaná dnes.