USA testujú GBU-69/B Block 1

08.04.2019

Vo februári vykonala spoločnosť Dynetics sériu skúšok novej verzie kĺzavej bomby GBU-69/B. Išlo o verziu Block 1, ktorá je vybavená obojsmerným datalinkom X-Net od firmy Raytheon.

Vývojové práce na Blocku 1 sa začali v roku 2017. X-Net je malý komponent, ktorý bol vyvinutý s ohľadom na existujúcu veľkosť a hmotnosť bomby. Bol navrhnutý tak, aby mohla GBU-69/B získavať počas letu aktualizácie o cieli a byť efektívne nasadená aj v dynamicky sa meniacom bojovom prostredí. X-Net zároveň umožní príjem telemetrických údajov pre analýzu výkonnosti zbrane po misii. Zariadenie má dosah viac ako 32 km. Jedinou externou úpravou po inštalácii X-Netu je anténa, ktorá je pred odhodením bomby zalomená pozdĺž jej tela.

GBU-69/B Block 1 je presne navádzaná kĺzavá munícia s hmotnosťou 27,2 kg. Má modulárnu konštrukciu, čo poskytuje flexibilitu pri vytváraní rôznych variantov. Tento prístup umožňuje použitie rôznych navádzacích systémov, bojových hlavíc a ďalších podsystémov.

Bomba má priemer asi 11,4 cm a rozpätie krídel 71,1 cm. Block 1 je rovnako ako základný variant vybavený trieštivo-trhavou bojovou časťou s hmotnosťou 16,3 kg. Hlavica môže byť odpálená pri náraze alebo v požadovanej výške.

GBU-69/B je navrhnutá tak, aby mohla byť nesená bojovými lietadlami AC-130 alebo dronmi MQ-9 Reaper. Bomba dokáže zasiahnuť cieľ, pohybujúci sa rýchlosťou až 113 km/h. Používa poloaktívny laserový navádzací systém od spoločnosti BAE Systems. Dodávky týchto bômb začali minulý rok a do roku 2022 plánujú Spojené štáty obstarať asi 4000 kusov.

Zdroj: USSOCOM, AFSOC test Block 1 GBU-69/B SGM datalink variant