USA uvažujú, že dodajú Indii ozbrojené drony

24.10.2017

Ako uviedli viaceré média 22. októbra, administratíva Donalda Trumpa uvažuje o možnom predaji ozbrojených amerických dronov do Indie.

Ide o bezpilotné lietadlá Avenger (Predator C), ktorých by indické vzdušné sily chceli kúpiť 80 až 100 kusov. Spoločnosť General Atomics, ktorá Avenger vyvinula, by nepochybne uvítala objednávku v hodnote 8 miliárd amerických dolárov. Doteraz sa jej totiž nepodarilo nájsť zákazníka, ktorý by o drony prejavil väčší záujem.

Uvažovalo o nich americké námorníctvo, ktoré hľadalo bezpilotné lietadlo, schopné vzletu z paluby lietadlových lodí, avšak k finálnemu rozhodnutiu zatiaľ nedošlo. Nádeje General Atomicsu pochovalo aj zrušenie programu MQ-X, vrámci ktorého hľadalo americké letectvo náhradu za bezposádkové lietadlá MQ-9 Reaper.

Do dnešného dňa vyrobila General Atomics iba deväť lietadiel Avenger: jeden prototyp Angel One, ktorý spoločnosť v súčasnosti vlastní; jedno lietadlo predané americkému letectvu; a sedem kusov bolo súčasťou americkej vládnej zákazky, ktorá podlieha utajeniu.

Prekážkou predaja týchto bezposádkových lietadiel do zahraničia bola prísna legislatíva z dielne administratívy Baracka Obamu. Tá neumožňovala predaj tejto techniky iným zahraničným zákazníkom ako členom NATO alebo vybraným štátom (Austrália, Južná Kórea a Japonsko). Túto situáciu využila Čína, ktorá začala zapĺňať dieru na trhu v tomto lukratívnom segmente.

Na rozdiel od svojich starších súrodencov (MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper) je Avenger poháňaný prúdovým motorom. Ďalšou odlišnosťou je, že výzbroj dokáže niesť interne (v bombovnici), čo mu zabezpečuje nižšiu efektívnu odrazovú plochu a tým pádom aj ťažšiu odhaliteľnosť nepriateľským radarom. Môže byť vyzbrojený strelami vzduch-zem AGM-114 Hellfire alebo viacerými typmi bômb, ako sú GBU-12, GBU-16, GBU-31, GBU-32 a GBU-38.

Maximálne užitočné zaťaženie lietadla je približne 2720 kg, čo mu umožňuje niesť nielen dostatok výzbroje ale aj ostatného vybavenia. To by mohlo zahŕňať pokročilý multispektrálny senzor, akým je napríklad MS-177, vyvinutý pre prieskumné drony RQ-4 Global Hawk.

Avenger dosahuje maximálnu rýchlosť 740 km/h, dokáže vystúpiť až do výšky 15 000 metrov a vo vzduchu vydrží približne 18 hodín. Všetky tieto parametre z neho robia veľmi efektívny prieskumný a bojový prostriedok.

Zdroj:

US considering Indian request of armed drones for air force

General Atomics targets first big international Avenger drone sale

Predator C Avenger RPA