USA vyslali bombardéry nad Kórejský poloostrov

01.08.2017

V odpovedi na testy balistických rakiet a pokračujúci jadrový program KĽDR preletela dvojica amerických bombardérov B-1B Lancer nad územím Kórejského poloostrova.

Severná Kórea uskutočnila dňa 28. júla už druhú úspešnú skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety Hwasong-14, ktorá je schopná zasiahnuť územie Spojených štátov. Severokórejský vodca Kim Čong-un osobne dohliadol v piatok v noci na testovanie rakety a upozornil, že ide o "prísne varovanie" pre USA. Uviedol, že "v prípade útoku na KĽDR nebudú Spojené štáty schopné uchrániť sa pred zničením".

Reakciou americkej strany bolo vyslanie dvoch strategických bombardérov, ktoré preleteli na Kórejským poloostrovom. Tejto misie sa zúčastnilo taktiež letectvo Kórejskej republiky a japonské vzdušné sily sebaobrany. Cieľom cvičenia bolo nielen demonštrovať bojovú pripravenosť všetkých troch štátov, ale išlo hlavne o zastrašenie severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Dvojica lietadiel B-1B Lancer vzlietla zo základne Andersen na ostrove Guam a keď sa dostala do japonského vzdušného priestoru, pripojili sa k nim dve japonské stíhačky F-2. Následne preleteli cez Kórejský polostrov, kde ich sprevádzali ešte štyri kórejské stíhacie lietadlá F-15. Pred opustením juhokórejského vzdušného priestoru a návratom na Guam vykonali nízky prelet nad leteckou základňou Osan. V priebehu približne desaťhodinovej misie si posádky precvičili vytvorenie spoločnej formácie a zlepšili svoje taktické zručnosti.

B-1B Lancer je nadzvukový bombardér s meniteľnou geometriou krídel. Spolu s lietadlami B-52 Stratofortress a B-2 Spirit tvorí chrbticu amerického strategického letectva. Svojich dvoch "kolegov" však výrazne predčí maximálnou rýchlosťou letu. Vďaka štvorici dvojprúdových motorov, z ktorých každý má ťah až 137 kN, dosahuje maximálnu rýchlosť 1,25 Machu.

Letecké výkony tohto stroja si mohli naposledy vychutnať návštevníci leteckej šou "EAA AirVenture Oshkosh 2017" vo Wisconsine. Video z 26. júla zobrazuje bombardér pri vysokorýchlostných preletoch na plnú forsáž a s krídlami maximálne pritiahnutými k trupu. Na zázname od Airailimages je vidieť spomalené zábery z preletu a taktiež kondenzačné oblaky, ktoré pri manévrovaní stroja vznikajú.

V porovnaní s B-52 alebo B-2 dokáže B-1B Lancer uniesť oveľa viac munície. Plne naložený prinesie nad územie nepriateľa až 84 voľne padajúcich bômb s hmotnosťou 227 kg. V roku 2014 získal bombardér nové strely s plochou dráhou letu JASSM-ER, ktorých unesie až 24 kusov. Tieto riadené strely majú dolet 926 km a umožňujú pilotom ich vypustenie z bezpečnej vzdialenosti mimo dosah nepriateľskej protivzdušnej obrany.

Americké strategické bombardéry sú v Pacifiku nasadené už od roku 2006, kedy na ostrov Guam prileteli prvé B-52 Stratofortress. Sú neodmysliteľným nástrojom na presadzovanie záujmov Spojených štátov v regióne, ale aj na zastrašovanie Číny a KĽDR. V auguste 2016 boli B-52 vystriedané bombardérmi B-1B, čo vyvolalo kritiku Pchjongjangu. Severokórejský režim obvinil USA, že plánujú na krajinu zaútočiť nukleárnymi zbraňami. Tieto obavy boli však neopodstatnené, keďže bombardéry B-1B už dávno prišli o svoje spôsobilosti, niesť jadrové bomby.

Prvých šesť mesiacov boli na Guame dislokované tri lietadlá Lancer z 28. bombardovacieho krídla zo základne Ellsworth v Južnej Dakote. Vo februári 2017 ich vystriedali štyri stroje zo 7. bombardovacieho krídla zo základne Dyess v Texase. Dva z nich sa 6. júla zúčastnili nočného cvičenia v oblasti Východočínskeho mora spolu s japonskými stíhačkami F-15 a F-2.

Zdroj: USAF Bombers Conduct Bilateral Missions with Allies in Response to North Korean ICBM Launch