USA vyvinie dron vyzbrojený strelami vzduch-vzduch

10.02.2021

Americká obranná agentúra DARPA spustila program s názvom LongShot, ktorého cieľom je vývoj bojového dronu schopného zostreliť nepriateľské lietadlá.

V rámci tohto programu požiadala spoločnosti General Atomics, Lockheed Martin a Northrop Grumman, aby pripravili a predložili návrhy budúceho bezposádkového stroja. Hodnota zákazky, ktorú agentúra DARPA udelila trom popredným leteckým spoločnostiam, zatiaľ nebola zverejnená. S týmto programom sa však počítalo už minulý rok, keď sa tvoril rozpočet na fiškálny rok 2021. V tej dobe bola požadovaná čiastka na vývoj demonštrátora 22 miliónov dolárov.

Podstatou tejto koncepcie je, že riadené strely dronu by boli odpaľované posádkou väčšieho pilotovaného lietadla, ktoré by letelo v bezpečnej vzdialenosti za týmto nosičom rakiet. Bezpilotné lietadlo by tak mohlo vletieť do požadovanej oblasti a vlastnými prostriedkami by zneškodnilo vzdušné hrozby pred príletom pilotovaných strojov. Tým by sa nielen znížilo riziko zostrelenia stíhačiek s ľudskou posádkou, ale zároveň by sa zlepšila ich schopnosť zasahovať nepriateľské lietadlá na dlhšie vzdialenosti.

Vynára sa otázka, načo je dobrý vývoj takéhoto dronu, keď rovnako dobre by túto úlohu mohla splniť protilietadlová raketa dlhšieho doletu. Na rozdiel od akejkoľvek rakety vzduch-vzduch s veľmi dlhým doletom však LongShot ponúka spôsob, ako vystreliť raketu z oveľa bližšej vzdialenosti k cieľu, keď bude energetický stav rakety stále vysoký. To by nepriateľovi poskytlo oveľa menej času na reakciu a možností vyhnúť sa strele, čím sa zvýši pravdepodobnosť zásahu. Zároveň, aj keď to v diskusiách o programe DARPA zatiaľ nebolo konkrétne zmienené, tento systém by tiež umožnil jedinému štartujúcemu lietadlu čeliť hrozbám z viacerých vektorov naraz, čo by súperom ešte viac sťažilo prežiť útok. Samozrejme na to, aby LongShot dokázal nepozorovane preniknúť do cieľovej oblasti, jeho konštrukcia bude musieť mať stealth parametre.

LongShot by mohol hrať dôležitú úlohu pri predĺžení prevádzky prúdových stíhačiek štvrtej generácie. Obzvlášť pri väčších strojoch ako napríklad F-15EX, ktorá je stále relevantným protivníkom ruským a čínskym stíhačkám. Ďalšie uplatnenie by LongShot mohol nájsť v kombinácii so strategickým bombardérom, ktorý by mohol byť nosičom väčšieho množstva týchto dronov.

Typ protilietadlovej riadenej strely, ktorou by bol LongShot vyzbrojený, zatiaľ nie je známy. Mohla by to byť buď AIM-120 AMRAAM, ktorú využívajú súčasné stíhacie lietadlá alebo AIM-260, ktorá je vyvíjaná v rámci spoločného programu amerického a námorníctva. Ďalšou možnosťou je, že dron bude niesť väčšie množstvo miniatúrnych striel Peregrine. Vývojom tejto rakety vzduch-vzduch sa od roku 2019 zaoberá spoločnosť Raytheon a jej testovanie bude ukončené najskôr v roku 2023.

Nech už to bude akokoľvek, vývoj bezposádkového lietadla LongShot predstavuje celkom zaujímavý projekt, ktorý prednaznačí ďalší rozvoj leteckej techniky. Spolu s tým dôjde nepochybne aj k zmenám v jej nasadení a bojovej taktike.