USA zrušili vývoj hypersonickej strely HCSW

12.02.2020

Americké letectvo včera informovalo spoločnosť Lockheed Martin, že ruší program vývoja hypersonickej strely nazvaný Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW).

Zrušenie nie je spôsobené zlým výkonom, ale kvôli iným "rozpočtovým prioritám", uviedlo USAF. Práce na HCSW budú po prehodnotení návrhu ukončené v marci.

Pripomeňme, že spoločnosť Lockheed Martin uzavrela v apríli 2018 zmluvu v hodnote 928 miliónov dolárov, kde sa zaviazala, že vyvinie pre letectvo strelu HCSW. US Air Force nezverejnilo, aká časť z týchto zdrojov bola doteraz vyčerpaná na tento program.

HCSW mala rozšíriť arzenál bombardérov a stíhačiek, pričom by bolo možné ju odpaľovať z bezpečného priestoru mimo dosah nepriateľskej PVO. Strela mala byť v prípade potreby okamžitého zásahu určená proti statickým aj mobilným pozemným cieľom. V počiatočnej fáze letu mala na navedenie využívať inerciálny navigačný systém a GPS, strela však mala byť vybavená ešte tretím systémom, ktorý by sa využíval v terminálnej fáze letu. Rýchlosť HCSW mala presahovať 5-násobok rýchlosti zvuku.

Americké letectvo uviedlo, že program HCSW bol "priekopníkom pri dosiahnutí významných pokrokov" vo vývoji hypersonických technológií a v "integrácii existujúcich vyspelých technológií v rôznych hypersonických programoch celého ministerstva obrany", vrátane programov armády, námorníctva a agentúry protiraketovej obrany. Tím HCSW splnil všetky míľniky a program pomôže jednotlivým zložkám ministerstva obrany v blízkej budúcnosti "urýchliť vývoj a predvedenie rôznych schopností hypersonických zbraní ".

Po ukončení programu HCSW získa prioritu druhý americký projekt vývoja hypersonickej strely, ktorá nesie označenie AGM-183 Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW). Vývojom tejto strely sa zaoberá divízia Lockheed Missiles and Fire Control, ktorá v decembri minulého roku získala kontrakt v hodnote až do 998 miliónov dolárov. ARRW bude tento rok jediným projektom vývoja prototypu hypersonickej zbrane, ktorý bude americké letectvo financovať. Peniaze z programu HCSW budú pravdepodobne presunuté na projekt ARRW, uviedla hovorkyňa USAF Ann Stefanek.

Práve kvôli rozpočtovému tlaku bolo americké letectvo nútené vybrať si medzi financovaním HCSW a ARRW v roku 2021. V budúcom roku totiž vyčlenilo letectvo na prototyp hypersonickej strely iba 382 miliónov dolárov, čo je podstatne menej peňazí, ako je v rozpočte tento rok (576 miliónov dolárov).

Rozhodnutie ponechať si práve ARRW prišlo kvôli tomu, že telo strely AGM-183 má v porovnaní s HCSW jedinečnú konštrukciu. ARRW je tiež na najlepšej ceste k tomu, aby mohla byť zavedená už v roku 2022. Dodajme, že prvý letový test na bombardéri B-52 prebehol v júni 2019 a vypustenie strely je naplánované na koniec tohto roku.

Zdroj: The Air Force just killed one of its hypersonic weapons programs