USAF v tichosti zaviedlo nový stealth dron

28.10.2019

Ako uvádza portál Aviation Week, začínajú sa množiť dôkazy, že americké letectvo už v plnom rozsahu prevádzkuje veľké stealth bezpilotné lietadlo vyvinuté spoločnosťou Northrop Grumman.

Predpokladá sa, že stroj s touto modernou konštrukciou nesie označenie RQ-180 a podstupoval letové skúšky v rokoch 2010 až 2017. Údajne bolo vyvinutých najmenej sedem bezposádkových lietadiel tohto typu a v súčasnosti sú už zavedené do služby. Podľa posledných informácií drony sformovali 427. prieskumnú letku na základni Beale v Kalifornii.

Aj keď snímky nového lietadla zatiaľ na verejnosť neprenikli, po posúdení nových dôkazov sa zdá, že ide o stealth dron, ktorý bude môcť preniknúť aj do zóny so zakázaným prístupom (A2/AD). Takéto prieskumné lietadlo Spojené štáty nemajú od roku 1999, kedy bol vyradený Lockheed SR-71.

Dron RQ-180 vzišiel z programu J-UCAS, ktorý bol spoločným projektom amerického námorníctva a letectva. Do programu sa zapojili firmy Boeing a Northrop Grumman so svojimi bezpilotnými lietadlami X-45A a X-47 Pegasus. V roku 2006 bol však tento spoločný projekt ukončený a vo financovaní vývoja pokračovalo už len námorníctvo, ktoré hľadalo dron schopný operovať z paluby lietadlovej lode.

V rovnakom čase začalo americké letectvo s vývojom stealth lietadla s veľkou letovou vytrvalosťou, ktoré malo byť schopné operovať vo vysokých letových hladinách (typ HALE). Do súťaže sa zapojili spoločnosti Boeing, Lockheed Martin a Northrop Grumman. Northrop vtedy verejne hovoril o verzii X-47C s predĺženým krídlom, ktorá mala mať rozpätie 50 metrov. Jej pohon mali zabezpečovať dva motory odvodené od General Electric CF34, čo by lietadlu umožnilo niesť výzbroj do hmotnosti 4,5 tony. Podľa najnovších informácií sa nový dron svojou konštrukciou značne podobá na vyvíjaný strategický bombardér B-21 Raider. 

Aktuálne informácie tak naznačujú, že operačne spôsobilé RQ-180 sú už dislokované na základni Beale, ktorá bola v minulosti domovom aj prieskumných lietadiel SR-71 Blackbird. V súčasnosti tam nachádzajú ešte pilotované prieskumné lietadlá U-2 a prieskumné drony RQ-4 Global Hawk. Nový stroj, disponujúci stealth vlastnosťami, však bude nepochybne predstavovať značné rozšírenie spôsobilostí amerického letectva. Uniknuté správy zároveň naznačujú, že Spojené štáty vytvárajú jednotku lietadiel RQ-180 aj na základni Andersen na ostrove Guam, odkiaľ by mohli vykonávať hliadkovanie a dozor aj v regióne Pacifiku. Andersen je hlavná základňa amerického letectva pre operácie veľkých lietadiel v západnom Pacifiku a v prípade vojenskej konfrontácie s Čínou by zohrávala významnú rolu.