USAF začalo používať novú bombu

02.01.2022

391. stíhacia letka z leteckej základne Mountain Home v Idahu sa stala prvou jednotkou, ktorá použila inteligentnú bombu GBU-53/B StormBreaker. Došlo k tomu 2. novembra, keď štvorica lietadiel F-15E Strike Eagle počas testovania zasiahla týmito bombami štyri idúce vozidlá.

Tieto testy boli potrebné na to, aby sa zbraň mohla v budúcnosti použiť v boji. Skúšky na výcvikovej strelnici v Utahu potvrdili, že zbraň je schopná zasiahnuť ciele aj v náročných podmienkach.

Ide veľký krok vpred, pretože s výrobou tejto zbrane bol spojený technický problém, ktorý spôsobil ročné omeškanie v celom programe. Jeden z kľúčových komponentov bomby bol vadný, čo v júli 2019 zapríčinilo prerušenie produkcie tejto zbrane. Raytheon prepracoval komponent a dodatočne ním vybavil takmer 600 bômb, ktoré už boli dodané americkému letectvu. US Air Force obnovilo používanie zbrane v septembri 2020.

StormBreaker s hmotnosťou asi 94 kg je relatívne malá zbraň s dĺžkou 175 cm a priemerom asi 18 cm. Vďaka týmto malým rozmerom môže Strike Eagle niesť až 28 bômb tohto typu. To je výhodné v situácii, keď F-15E potrebuje zasiahnuť viacero pozemných cieľov s vysokou úrovňou presnosti.

Hlavica bomby má hmotnosť 48 kg. Zbraň dokáže zasiahnuť stacionárne ciele až do vzdialenosti 111 km a pohyblivé ciele až do vzdialenosti 72 km pomocou kombinácie aktívneho radarového navádzania s milimetrovými vlnami, poloaktívneho laserového navádzania, infračerveného navádzania, inerciálneho navádzania spojeného s GPS a technológie dátového spojenia. Vďaka radaru dokáže GBU-53/B zasiahnuť cieľ aj za zlého počasia (napr. hmla) a tiež v prípade, že sa v oblasti nachádza prach alebo dym. Americké letectvo uviedlo, že konektivita bomby dokonca umožňuje jej presmerovanie na nový cieľ aj po odhodení z lietadla.

StormBreaker je momentálne schválený len na integráciu do F-15E. Výsledky testov však nakoniec povedú aj k jeho použitiu na F/A-18E/F Super Hornet a stíhačkách piatej generácie, ako je F-35. Spoločnosť Raytheon, ktorá bombu vyvinula, dňa 30. novembra oznámila, že na stíhačke F-35B už došlo k prvému testovaciemu odhodeniu StormBreakeru. Lietadlá F-35 môžu vo vnútorných zbraňových šachtách niesť až 8 bômb GBU-53/B StormBreaker.