USAF zverejnilo meno víťaza programu T-X

03.10.2018

Americké letectvo vybralo spoločnosť, ktorá vyvinie a vyrobí nové cvičné lietadlá vrámci programu T-X. Je ňou spoločnosť Boeing ktorá v spolupráci so švédskym Saabom vyvinie nástupcu lietadiel T-38 Talon.

Víťazi súťaže porazili konkurenciu v podobe lietadla T-50 od dua Lockheed Martin/KAI a lietadla M346, známeho tiež ako T-100, od talianskej firmy Leonardo.

Americké vzdušné sily uzavreli s touto dvojicou firiem zmluvu v hodnote 9,2 miliardy dolárov na nákup 475 lietadiel a 120 simulátorov. 813 miliónov z tejto čiastky je vyčlenených na nákup 5 predprodukčných lietadiel a 7 simulátorov. Čiastka 9,2 miliardy však nemusí byť nutne vyčerpaná celá, pretože v horizonte do roku 2034 plánuje USAF obstarať len 351 lietadiel a 46 simulátorov.

Väčšinu prác na lietadlách vykoná Boeing a Saab v závode v St. Louis (Missouri). Prvé simulátory by mali doraziť na základňu San Antonio-Randolph v Texase v roku 2023 a nové lietadlá by mali dosiahnuť počiatočné operačné spôsobilosti o rok neskôr.

Nové stroje budú primárne slúžiť na výcvik pilotov zväčšujúcej sa flotily stíhačiek 5. generácie. Americké letectvo má však záujem aj na tom, aby lietadlá z programu T-X mohli v budúcnosti pôsobiť aj v roli agresora. Preto súkromné spoločnosti, ktoré túto službu pre USAF zabezpečujú, by mohli byť ďalšími odberateľmi nových lietadiel.

Pre Boeing je toto v krátkom čase už tretia výhra v poradí. Začiatkom minulého týždňa sa mu podarilo získať zákazku v hodnote 375,5 milióna dolárov na vývoj a dodanie nástupcu zastaraných vrtuľníkov UH-1N Huey. Približne pred mesiacom uzavrel Boeing s americkým námorníctvom ďalší kontrakt v hodnote 805,3 milióna dolárov na vývoj nového bezposádkového vzdušného tankeru MQ-25 Stingray, ktorý bude operovať z paluby lietadlových lodí. Keďže v nasledujúcej dekáde sa dá očakávať úplné zastavenie výroby stíhačiek F-15E Strike Eagle a F/A-18E/F Super Hornet, majú tieto vojenské zákazky pre chod spoločnosti Boeing strategický význam.

Zdroj: Here Are The Specific Terms Of The USAF's T-X Contract That Boeing Just Won