USN objednalo ďalšie tri MQ-25A

21.05.2020

V auguste 2018 sa firma Boeing stala víťazom súťaže o vývoj nového bezposádkového vzdušného tankeru pre americké námorníctvo. V tej dobe si US Navy objednalo u Boeingu vývoj a výrobu štyroch dronov MQ-25 Stingray, ktoré budú schopné operovať z paluby lietadlových lodí.   

V apríli sa americké námorníctvo rozhodlo doobjednať ďalšie tri lietadlá MQ-25A Stingray v hodnote 84,7 milióna dolárov (cca 77,2 milióna eur). Ich dodávka by mala byť zrealizovaná do augusta 2024 a US Navy tak získa celkovo sedem lietadiel, ktoré bude môcť použiť na testovanie a vyhodnotenie ich parametrov.

Pripomeňme, že z prvých štyroch objednaných lietadiel MQ-25 zatiaľ Boeing vyrobil len jedno, ktoré nesie označenie T1. Tento stroj absolvoval svoj prvý let v septembri minulého roka a odvtedy nalietal 30 hodín. 

V súčasnosti sú letové skúšky prerušené kvôli inštalácii tankovacej jednotky, ktorú bude mať prototyp pod ľavým krídlom. Boeing sa snaží tieto práce urýchliť a tankovací systém testuje zvlášť na ďalšom lietadle.

V tomto roku Boeing plánuje otestovať aj pristávací systém od firmy Raytheon (Joint Precision Approach and Landing System). Ten by mal dron správne naviesť k lietadlovej lodi a následne umožní jeho úspešné pristátie na jej palube. 

MQ-25 Stingray umožní predĺžiť akčný rádius iných palubných lietadiel, ako sú F/A-18 Super Hornet, EA-18G Growler a F-35C. Nový tankovací dron by mal byť schopný dodať 6350 kg paliva iným lietadlám, ktoré sa nachádzajú v okruhu asi 900 km od lietadlovej lode. Americké námorníctvo plánuje v budúcnosti nakúpiť až 72 lietadiel MQ-25 Stingray, ktoré budú operovať z lietadlových lodí triedy Nimitz a triedy Ford.