Útoku na Sýriu sa zúčastnili aj stíhačky F-22

24.04.2018

Americké veliteľstvo vzdušných síl zverejnilo 19. apríla nové informácie, ktoré sú v rozpore s predchádzajúcim vyhlásením o neúčasti lietadiel F-22 na nedávnej operácii v Sýrii.

Ako uviedol hovorca amerického veliteľstva vzdušných síl (AFCENT) kapitán Mark Graff, "americké stíhačky F-22 Raptor zohrali 14. apríla dôležitú úlohu pri ochrane pozemných síl počas a taktiež po viacnásobných útokoch proti výrobným závodom chemických zbraní v Sýrii." Graff dodal, že "vďaka unikátnym schopnostiam, ktorými disponujú stroje piatej generácie, bola F-22 jediným lietadlom vhodným na operácie vrámci dosahu sýrskych systémov protivzdušnej obrany. Iba F-22 poskytovala možnosť neutralizovať hrozby a zabezpečiť vzdušnú podporu pre americké, koaličné a partnerské pozemné jednotky na území Sýrie."

To vrhá nové svetlo na operačné nasadenie týchto moderných strojov 5. generácie. F-22 Raptor totiž získal nelichotivú reputáciu ako lietadlo, ktoré počas hlavných bojových operácií stojí bokom.

Z uvedených informácii teda vyplýva, že Raptory neposkytovali vzdušné krytie dvojici strategických bombardérov B-1B Lancer, ako sa pôvodne domnievali niektorí analytici.

Informácie o nasadení F-22 pri útoku v Sýrii sú zaujímavé aj z toho dôvodu, že Rusko o ich prítomnosti vôbec neinformovalo. Pričom hneď na druhý deň po útoku zverejnili predstavitelia ruského ministerstva obrany správu, ktorá podrobne informovala o zachytení 103 striel s plochou dráhou letu Tomahawk, o účasti britských stíhačiek Typhoon a Tornado, ako aj o dvoch amerických bombardéroch B-1B. Rusko dokonca ako prvé prišlo s informáciou, že tieto strategické bombardéry sprevádzali stíhačky F-15 a F-16, hoci Pentagon nezverejnil o aké stíhačky išlo a uviedol len, že to boli stroje 4. generácie.

Ruským radarom sa zjavne nepodarilo detegovať prítomnosť F-22 vo vzdušnom priestore Sýrie a to aj napriek tomu, že tam Rusi dislokovali najmodernejšie systémy protivzdušnej obrany ako napr. S-400. Asi nie je potrebné zdôrazňovať, že pre ruské ministerstvo obrany by išlo o mimoriadne prestížnu záležitosť, ak by sa mohli pochváliť, že ich radary dokázali počas celého trvania operácie stíhačky F-22 monitorovať.

Kapitán Mark Graff vo svojom vyhlásení novinárom oznámil taktiež to, že "lietadlá 5. generácie, ako sú F-22 a F-35, budú aj naďalej slúžiť ako primárne platformy, schopné pracovať v prostredí integrovanej protivzdušnej obrany, ktoré by pre iné stroje predstavovalo smrteľnú hrozbu. Táto Graffova pripomienka poukazuje na potenciálne bojové nasadenie stealth stíhačiek F-35. Hoci v súčasnosti nie je známy žiaden prípad, kedy by boli F-35 nasadené v ostrom konflikte, je možné, že už v blízkej budúcnosti sa to zmení.

Okrem priznania účasti F-22 na nedávnej operácii v Sýrii americké veliteľstvo vzdušných síl taktiež upravilo pôvodne zverejnenú informáciu, že bombardéry B-1B Lancer vypustili 19 moderných striel s predĺženým doletom AGM-158B JASSM-ER. V skutočnosti išlo o staršiu verziu týchto striel AGM-158A, ktorých dosah je len asi 350 km. To však nemení nič na fakte, že strely AGM-158 JASSM boli historicky prvýkrát bojovo nasadené.

Zdroj: Contrary To Initial Reports, F-22s Were Indeed Flying And Older, Standard JASSMs Were Used During Syria Strike