Už poznáme termín prvého letu B-21

29.07.2019

Dôstojník amerického letectva Stephen Wilson uviedol, že podľa informácií od spoločnosti Northrop Grumman by nový bombardér B-21 Raider mal absolvovať svoj prvý let už o 863 dní. 

To by znamenalo, že k prvému letu dôjde dňa 3. decembra 2021. Viacerí analytici sa zhodujú v tom, že ohlásenie prvého letu americkým letectvom naznačuje, že vývoj nového amerického bombardéra  ide hladko.

Pripomeňme, že firma Northrop Grumman vyhrala súťaž na vývoj nového strategického bombardéra v roku 2015 a od začiatku vývoja do prvého letu uplynie len 6 rokov. To by mohlo naznačovať, že konštrukcia B-21 nebude príliš revolučná, ale pôjde skôr o menšiu verziu B-2 Spirit. To bude, samozrejme, znamenať oveľa menšie riziko pri vývoji a vysvetľovalo by to pomerne krátky harmonogram.

Najbližším míľnikom tohto programu by malo byť zvýšenie financovania vývoja a výroba prvého prototypu, ku ktorej by mohlo dôjsť už budúci rok. Podľa posledne zverejnených informácií by sa výdavky na obstarávanie v rámci programu B-21 mali vo fiškálnom roku 2022 zvýšiť na 202 miliónov dolárov, nasledujúci rok by sa mali vyšplhať na 2,4 miliardy dolárov a vo fiškálnom roku 2024 až 3,3 miliardy dolárov.

Harmonogram vývoja B-21 je pomerne krátky a americké letectvo počíta u nového lietadla s dosiahnutím počiatočnej operačnej spôsobilosti už v polovici 20. rokov. Prvá letka nových bombardérov by sa mala sformovať na základni Ellsworth v Južnej Dakote. Tá je momentálne domovom lietadiel B-1B Lancer z 28. bombardovacieho krídla. Ako ďalšie bude prezbrojené 7. bombardovacie krídlo zo základne Dyess v Texasse s bombardérmi B-1B. Následne budú dodávky nových lietadiel prúdiť k 509. a 131. bombardovaciemu krídlu na základni Whiteman v Missouri, kde nahradia stealth bombardéry B-2 Spirit.

Americké letectvo plánuje získať minimálne 100 lietadiel B-21 Raider, ktoré bude prevádzkovať spoločne so zmodernizovanými bombardérmi B-52 Stratofortress.