V americkej kampani proti Islamskému štátu dominujú lietadlá F-15E a A-10

21.08.2017

Ako uvádzajú štatistiky, najvýkonnejšími platformami pri náletoch na pozície Islamského štátu sú viacúčelové stíhačky F-15E a lietadlá priamej podpory pozemných jednotiek A-10.

Od 8. augusta 2014 do 16. mája 2017 zhodili americké lietadlá vrámci operácie Inherent Resolve celkovo 67 333 kusov munície. Na vrchole tohto rebríčka sa umiestnilo lietadlo F-15E Strike Eagle, zatiaľ čo najmenší počet zhodených bômb si pripísala stealth stíhačka F-22 Raptor. Zo zverejnených čísel vyplýva, že taktické stíhacie lietadlá zhodili trikrát viac arzenálu ako strategické bombardéry. V percentuálnom vyjadrení zhodili stíhacie a útočné lietadlá 72 %, bombardéry 21 % a drony 7 % leteckej munície.

Najviac arzenálu (14 995 ks) zvrhli jednoznačne stíhacie lietadlá F-15E Strike Eagle, ktoré sú optimalizované pre útoky na pozemné ciele.

Asi o tisíc kusov menej zhodili pri náletoch stroje A-10 Thunderbolt II, ktoré mali už pred pár rokmi "odísť do dôchodku". Keďže základnou zbraňou týchto lietadiel je 30 mm kanón Avenger, každých sto vystrelených nábojov sa rátalo ako jedna bomba. Okrem zhodených bômb sa tak do celkového súčtu zarátali aj vystrelené náboje.

Hoci strategické bombardéry B-1 a B-52 nie sú ideálne pre plnenie tohto typu úloh, od začiatku sa podieľajú na náletoch vrámci operácie Inherent Resolve. Lietadlá štartujú zo základne Al Udeid v Katare a na ciele v Iraku a Sýrii zhodili viac ako 14 000 kusov leteckej munície.

Zatiaľ čo stroje F/A-18 Super Hornet nalietali najviac bojových misií, zhodili pri nich asi len jednu pätinu z celkového počtu použitých bômb.

Relatívne nízky počet náletov uskutočnili stíhačky F-22, ale aj bezpilotné lietadlá MQ-1 a MQ-9. Dôvodom je, že sa väčšinou používajú na spravodajské účely, prieskum a sledovanie. F-22 má navyše vďaka pokročilým senzorom schopnosť zlúčiť množstvo informácií, vďaka čomu má americké velenie jasné povedomie o polohe spriatelených jednotiek.

Ako je vidieť z uvedenej tabuľky, operácie Inherent Resolve sa vo väčšej či menšej miere zúčastňujú takmer všetky bojové lietadlá US Air Force a US Navy. A hoci ide o konflikt nízkej intenzity, tak Spojené štáty naň vynaložili pomerne značné množstvo leteckej munície a finančných prostriedkov. Odhaduje sa, že celkové náklady na operáciu Inherent Resolve dosahujú asi 13 miliárd amerických dolárov.  

Zdroj: Military