V Nórsku môže vzniknúť základňa pre F-22

15.06.2018

Spojené štáty vytvoria v blízkosti nórskeho Osla infraštruktúru na rozmiestnenie štyroch svojich stíhacích lietadiel.

Pentagon predložil Nórsku plán na vytvorenie infraštruktúry pre štyri americké stíhacie lietadlá. Podľa správy, ktorú v utorok zverejnilo nórske ministerstvo obrany, sa na tieto účely zvolilo letisko v Rygge, ktoré sa nachádza asi 60 km južne od Osla.

Agentúra poznamenáva, že projekt je súčasťou takzvanej európskej odstrašujúcej iniciatívy a pomôže udržať dlhodobú obrannú spoluprácu medzi USA a Nórskom. Vyhlásenie zdôrazňuje, že v súčasnosti sa nerokuje priamo o umiestnení amerických stíhačiek v Nórsku, ale len o vytvorení potrebnej infraštruktúry, ako sú hangáre alebo technické budovy. V rozpočte Pentagonu na rok 2018 bolo na tieto účely vyčlenených 12 miliónov dolárov.

Na tlačovej konferencii v Oslo nórsky minister obrany Frank Bakke-Jensen neposkytol odpoveď na otázku, ktoré lietadlá budú v Rygge dislokované. Ako však uvádzajú nórske médiá, môže ísť aj o najnovšie stealth stíhačky F-22 Raptor. Podľa vedúceho oddelenia ministerstva obrany je to jedna z možností.

"Informáciu, že Spojené štáty budú investovať do vytvárania vojenskej infraštruktúry v Rygge, považujeme za pozitívnu. Táto investícia pomôže zlepšiť bojovú pripravenosť síl NATO a poskytne ďalšie možnosti pre rýchle nasadenie síl aliancie v prípade krízy alebo vojny", uviedol vo vyhlásení Bakke-Jensen. Dodal, že "podľa Severoatlantickej zmluvy sa Nórsko zaviazalo posilňovať vlastnú obrannú spôsobilosť a schopnosť kolektívnej obrany NATO. Tým, že našim spojencom poskytneme možnosť výcviku na nórskej pôde a prispôsobíme našu vojenskú infraštruktúru potrebám NATO, ukážeme, že to s ochranou našej krajiny myslíme vážne."

Po anexii Krymu a podpore separatistov na Donbase, ku ktorým došlo v roku 2014, začali ruské vojenské aktivity vyvolávať obavy u Spojených štátov a u európskych členov NATO. Preto americké letectvo pristúpilo k nasadzovaniu svojich najmodernejších stíhačiek F-22 aj z európskych leteckých základní, aby tak demonštrovalo svoju ochotu a spôsobilosti rýchlo zareagovať na akúkoľvek vojenskú hrozbu. Raptory boli v minulosti dislokované na britskej leteckej základni Lakenheath a nemeckej základni Spangdahlem. Na krátko sa zúčastnili aj cvičení vo východnom krídle NATO, kde pôsobili z poľskej základne Lask a estónskej Amari.

Zdroj: Пентагон собирается построить в Норвегии инфраструктуру для размещения своих ВВС