V Sýrii bol zostrelený ruský Su-25SM

04.02.2018

Ako informovalo ruské ministerstvo obrany, dňa 3. februára bolo nad provinciou Idlib zostrelené ruské bojové lietadlo Su-25SM.

Pilotovi zostreleného stroja sa podarilo katapultovať, pristál však v oblasti kontrolovanej teroristickou organizáciou Džabhat an-Nusra a pri následnom boji s teroristami zahynul. Militanti potvrdili, že pilot proti nim použil ručné granáty a bol zabitý pri prestrelke.

Snímky zostreleného vraku ukazujú, že sýrski povstalci zostrelili lietadlo Su-25SM s palubným číslom "06 modrá" (Su-25SM-56, registračné číslo RF-95486), ktoré bolo modernizované v roku 2012. Podľa predbežných informácií bolo lietadlo zničené z prenosného protilietadlového raketového systému. Nie je známe, že by sa v Sýrii vyskytovali americké systémy FIM-92 Stinger, teroristi však používajú prenosné komplety sovietskej alebo ruskej výroby. Presný typ tohto systému nie je známy, niektoré ruské médiá však uvádzajú, že by malo ísť o ruský komplet Igla.

Ruská agentúra RIA Novosti zisťovala, či Spojené štáty poskytli svojim spojencom v Sýrii prenosné protilietadlové raketové systémy. Hovorca Pentagonu Eric Pehon povedal, že "USA neposkytli svojim partnerom v Sýrii žiadne zbrane typu zem-vzduch a nemajú v úmysle tak urobiť ani v budúcnosti." Dodal, že "Washington ocení potvrdenie informácie, že ruský Su-25 bol skutočne zničený prenosným kompletom, aby mohol zaistiť bezpečnosť svojich koaličných partnerov."

Ruské ministerstvo obrany začiatkom minulého roka uviedlo, že na prelome augusta a septembra plánuje v Sýrii nasadiť lietadlá Su-25 modernizované na úroveň SM3. Verzia Su-25SM3 je vybavená moderným obranným systémom Vitebsk-25, ktorý by mal byť schopný "oklamať" rakety prenosných protilietadlových systémov. V auguste 2017 ministerstvo informovalo, že testovanie Su-25SM3 bolo ukončené a do konca roka budú zaradené do ruského letectva. Rusko zmodernizovalo na úroveň Su-25SM3 minimálne päť lietadiel, avšak dodnes oficiálne nepotvrdilo ich zavedenie do služby.

Bombardovanie v Sýrii v súčasnosti realizujú Su-25SM, z ktorých jeden bol počas včerajšej misie zostrelený. Nie je známe, prečo tam dodnes neboli nasadené Su-25SM3. Isté však je, že moderné systémy integrované v týchto lietadlách poskytujú ich pilotom oveľa vyššiu mieru bezpečnosti.

Ako uviedla ruská vojenská agentúra Interfax, okrem Su-25 stratilo Rusko počas operácie v Sýrii viacero ďalších lietadiel a vrtuľníkov:

* Prvou stratou bol frontový bombardér Su-24, ktorý v novembri 2015 zostrelili turecké vzdušné sily. Počas operácie na záchranu pilotov zostreleného Su-24 bol sýrskymi militantmi zničený vrtuľník Mi-8.

* V apríli 2016 havaroval pri meste Homs vrtuľník Mi-28N "Night Hunter".

* Dňa 1. augusta 2016 bol zostrelený vrtuľník Mi-8, ktorý sa práve vracal na základňu Humajmím.

* Na konci roka 2016 havarovali pri brehoch Sýrie dve palubné stíhačky z lietadlovej lode Admirál Kuznecov - MiG-29 a Su-33.

* Dňa 10. októbra 2017 havaroval na letisku Humajmím ďalší bombardér Su-24. K incidentu došlo počas vzletu kvôli technickej poruche.

* Dňa 31. decembra 2017 sa v dôsledku technickej poruchy zrútil vrtuľník Mi-24.

Začiatkom januára informovali mnohé ruské médiá, že 31. decembra 2017 bol na leteckú základňu Humajmím vedený mínometný útok, pri ktorom bolo poškodených niekoľko lietadiel. Ruský vojenský korešpondent Roman Saponkov upresnil, že mínometná streľba poškodila šesť Su-24, jedno Su-35S, jedno An-72, jedno An-30 a jeden vrtuľník Mi-8. Ruské ministerstvo obrany priznalo, že k útoku skutočne došlo, poprelo však akékoľvek poškodenie lietadiel.

Zdroj:

В Сирии сбит российский штурмовик Су-25СМ

В Сирии был сбит российский штурмовик Су-25
Боевики в Сирии сбили из ПЗРК российский Су-25, пилот погиб в бою с террористами - Минобороны РФ