Vážna konfrontácia medzi Izraelom a Sýriou

11.02.2018

V sobotu ráno preletel iránsky dron ponad Golanské výšiny a vstúpil do izraelského vzdušného priestoru. Izraelské vzdušné sily toto bezpilotné lietadlo odhalili a následne bolo zničené vrtuľníkom AH-64 Apache.

V reakcii na inváziu Izrael okamžite spustil odvetnú akciu, pri ktorej zničil aj mobilnú riadiacu stanicu, určenú na ovládanie dronu. Súbežne s tým uskutočnili izraelské stíhačky nálety na rôzne pozemné ciele v Sýrii, pričom Izrael stratil jedno lietadlo F-16I Sufa.

Na verejnosť sa dostalo video, ktoré zachytáva zostrelenie iránskeho dronu. Na zázname je vidieť, že išlo o bezposádkové lietadlo v konfigurácii lietajúceho krídla. Je známe, že Irán posledné roky pracoval na vývoji podobného lietadla. Snažil sa ho vytvoriť okopírovaním amerického špionážneho stealth dronu RQ-170 Sentinel, ktorého sa Irán zmocnil v roku 2011.

Druhá časť videa zobrazuje zničenie pozemnej riadiacej stanice dronu, pričom celý záznam je vyhotovený priamo riadenou muníciou, ktorá stanicu zasiahla. Ako uvádza portál Drive, nešlo o raketu vystrelenú z nejakej leteckej platformy. Útok na tento cieľ bol s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočnený pomocou "samovražedného" dronu IAI Harop.

Po úvodnom protiútoku na riadiacu stanicu spustil Izrael rozsiahle nálety na dvanásť ďalších cieľov v Sýrii, vrátane štyroch cieľov týkajúcich sa Iránu a troch batérií protivzdušnej obrany. Práve počas tohto leteckého útoku bola jedna izraelská F-16 zostrelená sýrskym raketovým systémom. Obaja členovia posádky zasiahnutej F-16I sa stihli katapultovať a následne ich helikoptérou Black Hawk previezli do nemocnice.

Správy uvádzajú, že sýrska protivzdušná obrana vystrelila 10 až 20 rakiet zem-vzduch, pričom bolo zapojených viacero typov systémov a riadených striel. Údajne išlo o dva staré sovietske systémy ešte z dôb studenej vojny: S-125 Pečora a S-200 Dubna. Sýria má veľký počet týchto systémov rozmiestnených po celej krajine a v uplynulých rokoch ich použila už mnohokrát proti lietadlám izraelských vzdušných síl, keď narušili sýrsky vzdušný priestor.

Do obrany mal byť zapojený aj modernejší ruský systém - mobilný raketový komplet Buk. V roku 2011 získala Sýria od Ruska asi 18 týchto kompletov vo verzii 9К317E Buk-M2E a 20 vo verzii Buk-M1-2. Je veľmi pravdepodobné, že za zostrelením izraelskej stíhačky stojí práve raketa z tohto systému.

Avšak bez ohľadu na typ rakety, ktorú Sýria použila, je to prvýkrát v histórii, čo sa jej podarilo zostreliť izraelskú F-16. Tento fakt by mohol potvrdiť viacero indícií o tom, že Sýria zdokonalila svoje schopnosti v oblasti protivzdušnej obrany a prepojila svoju sieť s pokročilejšou sieťou ruskej PVO v tejto krajine.

Zdroj: Flurry Of Aircraft Shoot-Downs And Counter-Strikes Erupt Across Israel And Syria