Všetky ruské Mi-35M už chráni Vitebsk

26.04.2019

Podľa materiálov, ktoré získala agentúra TASS, by mali byť všetky ruské bojové vrtuľníky Mi-35M vybavené najnovším obranným systémom Vitebsk. Ruské médiá neuviedli, o aký počet helikoptér ide, ale podľa dostupných údajov má ruské letectvo v súčasnosti asi 50 strojov tohto typu.

Modernizáciu všetkých týchto vrtuľníkov, ktoré spadajú pod ruské ozbrojené sily, zrealizovali špecialisti moskovského vrtuľníkového závodu. M.L. Mila. Podľa TASS teraz Mi-35M "úspešne plní bojové misie, vrátane tých mimo Ruskej federácie." Vrtuľníky, vybavené týmito obrannými systémami, ich dokonca môžu používať aj v noci na ochranu pred prenosnými systémami protivzdušnej obrany.

Pripomeňme, ruské ministerstvo obrany si dalo za úlohu vybaviť vrtuľníky Mi-35M systémom Vitebsk v roku 2016. Táto potreba vznikla na základe bojových skúseností zo Sýrie. Pôvodný plán počítal, že modernizácia všetkých strojov bude zrealizovaná do konca roku 2018. Podľa dokumentu, z ktorého čerpá TASS, sa však podarilo program modernizácie ukončiť už v septembri 2018.

Názvom "Vitebsk" je označená celá séria obranných systémov, ktoré sú inštalované na viacerých ruských vojenských strojoch. Pod označením L370ZSK25 alebo Vitebsk-25 sa nachádza na bojových lietadlách Su-25SM3, zariadením L-370P-2 sú vybavené útočné vrtuľníky Ka-52 a obranný systém z tejto rodiny s indexom L-370E-8 je aj na dopravných vrtuľníkoch Mi-8MT.

Systém Vitebsk môže byť prispôsobený pre takmer akýkoľvek typ vrtuľníka, lietadla a dokonca aj dronu. Je určený na ochranu pred riadenými strelami, ktoré dokáže odkloniť od stroja pomocou optického a elektronického rušenia.

Na vrtuľník, stojaci na zemi a vybavený systémom Vitebsk, bolo počas testovania vystrelených 20 navádzaných rakiet z prenosného protilietadlového kompletu Igla. Podľa očitých svedkov sa všetky strely naviedli presne na cieľ, ale keď sa k vrtuľníku priblížili, prudko zmenili kurz a odleteli smerom nahor. Žiadna z rakiet helikoptéru nezasiahla.

Podľa odborníkov zvyšuje systém Vitebsk životnosť vrtuľníka 20-25 krát. Tento obranný systém je plne prepojený so zvyšným elektronickým vybavením helikoptéry. Jednotlivé palubné systémy si tak môžu vymieňať informácie o lete, bojových misiách a potenciálnych hrozbách. Vývojári v súčasnosti pracujú na modernizácii Vitebsku, aby mohol pracovať v širšom rozsahu frekvencií a na dlhšie vzdialenosti.

Mi-35M je najlacnejším a najmenej výkonným ruským bojovým vrtuľníkom. Bol objednaný ruským letectvom len preto, že s vývojom a zavádzaním špecializovaných strojov typu Mi-28N alebo Ka-52 sa meškalo. Moderné vybavenie, akým je napríklad Vitebsk, tak významne rozširuje bojové možnosti vrtuľníka Mi-35M.

Na výstave Armia-2018 bolo predstavených viacero pokročilých systémov, ktorými by v blízkej budúcnosti mohlo ruské ministerstvo obrany vylepšiť tieto stroje. Ide hlavne o nový opticko-zameriavací systém OPS-24N-1L, ktorý by poskytol dokonalé situačné povedomie okolo celého vrtuľníka a účinnú detekciu aj malých cieľov v noci alebo za nepriaznivých podmienok. Ďalšou novinkou bol obranný systém Prezident-S, určený na ochranu pred tepelne navádzanými raketami. Výzbroj Mi-35M by mohla byť rozšírená o protitankové strely Vichr-M alebo protilietadlové rakety Igla-S.

Zdroj:

Невидимый защитник

Парк вертолётов Ми-35М будет модернизирован