Vývoj novej indickej strely Astra je ukončený

25.09.2017

Dňa 14. septembra sa skončilo testovanie novej protilietadlovej strely stredného dosahu, ktorú vyvinula indická štátna spoločnosť DRDO (Defence Research and Development Organisation).

Testovanie strely prebiehalo od 11. do 14. septembra v oblasti Bengálskeho zálivu. Počas týchto štyroch dní sa podarilo úspešne zrealizovať sedem skúšobných výstrelov proti bezpilotným vzdušným cieľom. Testy zahŕňali zostrelenie cieľov na veľmi dlhú vzdialenosť, zostrelenie výrazne manévrujúcich cieľov na strednú vzdialenosť a útok na viacero cieľov súčasne viacerými raketami.

Ako uviedla tlačová informačná kancelária, "všetky subsystémy vrátane navádzacieho systému domácej proveniencie fungovali spoľahlivo a spĺňali všetky parametre". Po úspešnom ukončení týchto testov by mala byť Astra zaradená do výzbroje indických vzdušných síl.

Astra je jednostupňová raketa na pevné palivo, ktorá má dĺžku 3,57 m a priemer 178 mm. Jej celková hmotnosť je 154 kg, pričom 15 kg pripadá na bojovú hlavicu. Má aktívne radarové navádzanie, systém elektronických protiopatrení a pohon, ktorý zanecháva minimálnu tepelnú stopu. Strela je schopná zostreliť vysoko rýchlostné ciele zo zadnej polosféry na vzdialenosť 20 km a z prednej polosféry až na 80 km. Na úrovni mora má dosah 20 km, od nadmorskej výšky 8 000 m je to 44 km a ak je vystrelená v nadmorskej výške 15 000 m, tak môže mať dolet až 80 km.

Astra má byť integrovaná do indických stíhačiek Mirage 2000H, MiG-29, Su-30MKI a Tédžas. Mala by sa stať základnou domácou protilietadlovou strelou pre boj mimo vizuálnu vzdialenosť.

Zdroj:

1. Beyond Visual Range Missile 'Astra' Completes Development Phase

2. DRDO completes development trials of Astra BVRAAM

3. DRDO Astra