Vzlietol druhý prototyp Gripenu E

28.11.2018

Švédska spoločnosť Saab v pondelok úspešne zrealizovala vzlet druhého testovacieho lietadla Gripen E.

Prototyp s palubným číslom 39-9 uskutočnil svoj prvý let 26. novembra o 09:50. Stroj vzlietol z letiska Saabu v Linköping a pilotoval ho skúšobný pilot Robin Nordlander. "Let bol tak hladký, že to bolo skutočné potešenie pilotovať 39-9. Neviem sa dočkať, kedy sa znova dostaneme späť do vzduchu a otestujeme nové systémy", povedal Nordlander.

Počas letu dlhého 33 minút vykonal pilot niekoľko procedúr, pomocou ktorých otestoval letové charakteristiky stíhačky a viaceré palubné systémy. V ďalšej fáze programu sa na prototype 39-9 otestujú taktické systémy a senzory. 

Druhý z prototypov Gripenu E bol dodaný podľa plánu a umožní rozšíriť testovacie aktivity. Od prvého prototypu sa líši v tom, že má nové a modernizované počítače. Čoskoro by sa malo do programu zapojiť aj tretie skúšobné lietadlo s označením 39-10.

Pripomeňme, že debutový let prvého prototypu Gripenu E sa konal 15. júna 2017, pričom lietadlo vykonalo niekoľko základných úkonov, vrátane zasunutia a vysunutia podvozku. O štyri mesiace neskôr sa počas letu nad Baltským morom podarilo prelomiť zvukovú bariéru a otestovať stroj pri nadzvukovej rýchlosti. V júni tohto roka prebehli letové skúšky s externými pylónmi a pred mesiacom sa uskutočnil aj prvý skúšobný odpal protilietadlovej rakety s infračerveným navádzaním IRIS-T.

Zdroj: Second Gripen E Test Aircraft Takes Flight