Vzlietol druhý prototyp vrtuľníka Sea Lion

11.12.2017

Dňa 24. novembra odšartoval z priestorov závodu v Donauwörth druhý prototyp vrtuľníka NH90 Sea Lion. Vrtuľník vyvíja spoločnosť Airbus Helicopters pre potreby nemeckého námorníctva.

Stalo sa tak takmer rok po vzlete prvého prototypu, čo potvrdzuje, že vývoj prebieha podľa plánu. Airbus Helicopters tak vstupuje do druhej fázy testovania, v ktorej sa chce zamerať na avioniku a software. Napriek veľmi tesnému harmonogramu prác je spoločnosť presvedčená, že dodávky nemeckému námorníctvu začnú koncom roka 2019.

Nemecko objednalo 18 týchto vrtuľníkov, pričom posledný z nich by mal byť dodaný v roku 2022. Stroje Sea Lion majú nahradiť zastarané stroje Westland Sea King 41.

Sea Lion je najnovším variantom NH90 a pri jeho vývoji sú využité skúsenosti viacerých krajín, ktoré tieto vrtuľníky prevádzkujú. Sea Lion má v porovnaní so svojimi predchodcami väčší počet senzorov, vylepšené navigačné a komunikačné vybavenie.

Trup vrtuľníka je vyrobený z moderných kompozitných materiálov, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou. To zabezpečuje vyššiu ochranu posádky pri možnej havárii.

Sea Lion bude určený na celý rad úloh, vrátane pátracej a záchrannej služby, námorného prieskumu, misií špeciálnych jednotiek, ale aj prepravu vojakov a materiálu. Sea Lion bude môcť operovať aj z tankovacích lodí nemeckého námorníctva triedy Berlin (Typ 702).

Zdroj: Second NH90 Sea Lion prototype completes maiden flight