"Vznášajúci sa drak" integrovaný do čínskeho letectva

13.11.2021

V stredu bol do plného bojového výcviku nasadený nový prieskumný dron WZ-7. Toto nové bezposádkové lietadlo sa zúčastnilo cvičenia spolu so stíhačkami J-20 a J-16, lietadlami elektronického boja J-16D, dopravným lietadlom Y-20, lietadlom včasnej výstrahy KJ-500 a protivzdušným systémom HQ-9B. Cvičenie sa konalo v predvečer 72. výročia vzniku Vzdušných síl Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády.

Vznášajúci sa drak, ako je tento dron čínskej proveniencie označovaný, počas cvičenia demonštroval svoje hlavné prednosti: let vo vysokej nadmorskej výške a dlhú letovú vytrvalosť. Lietadlo rýchlo zahájilo prieskum a začalo sledovať ciele v simulovaných dynamických bojových situáciách. Následne WZ-7 pokračovala v nahrávaní všetkých druhov údajov do veliteľského centra, čím poskytovala silnú podporu pre skupinu ďalších lietadiel, ktoré vykonali prienik a útočné úlohy.

Toto nové bezpilotné lietadlo tak bolo plne integrované do výcvikového systému čínskeho letectva. To jasne demonštruje, že Čína urobila významný pokrok v aplikácii pokročilých bojových prostriedkov a preukázala zrýchlenie v zlepšovaní bojových schopností celého systému svojich vzdušných síl.

Lietadlo WZ-7 bolo verejnosti oficiálne predstavené 28. septembra 2021 na leteckej šou, ktorá sa konala v Zhuhai. Dron vzbudil celosvetovú pozornosť, pretože jeho dolet má byť až 10 000 kilometrov a letová vytrvalosť 12 hodín. Prvý dron na svete s takýmito schopnosťami bol Global Hawk vyvinutý a vyrábaný v USA od roku 1998.

Stroj má dvojicu tandemovo usporiadaných krídel s opačnou šípovitosťou. Ide o prvé využitie takejto konštrukcie na sériovo vyrábanom lietadle. Krídla majú rozdielnu veľkosť, pričom väčšie z nich má rozpätie 25 metrov. Dĺžka dronu je asi 14 metrov a výška viac ako 5 metrov.

Technologický demonštrátor WZ-7 bol údajne postavený v roku 2011 a slúžil iba pre pozemné skúšky. Prvý letuschopný prototyp bol údajne postavený v polovici roku 2012. Bezposádkové lietadlá WZ-7 by sa mali v čínskom letectve nachádzať minimálne od augusta 2017. Od roku 2018 bolo sedem strojov WZ-7 a ich podporná infraštruktúra spozorovaných na troch základniach: tri na leteckej základni Shigatse v Tibetskej autonómnej oblasti, dve na leteckej základni Lingshui na ostrove Hainan (v blízkosti Juhočínskeho mora) a dve na leteckej základni Yishuntun. Niektoré zdroje uvádzajú, že v súčasnosti už má Čína minimálne 19 bezpilotných lietadiel tohto typu.

Integráciou WZ-7 Čína posilnila strategickú zložku svojho letectva a posunula sa bližšie k svojmu cieľu, ktorým je vybudovanie vzdušných síl svetovej úrovne. Predpokladá sa, že hlavnou úlohou WZ-7 bude letecký prieskum, ale je možné, že lietadlo bude vybavené aj senzormi vhodnými na označenie námorných plavidiel, ktoré následne môžu byť zamerané protilodnými balistickými raketami a riadenými strelami.