Nové krídla udržia Warthog na oblohe ešte desaťročia

15.08.2019

Americké letectvo v pondelok uviedlo, že ukončilo program výmeny krídel na svojich lietadlách A-10 Thunderbolt II. Predpokladá sa, že vďaka tejto modernizácii vydržia Warthogy v službe až do konca 30. rokov. 

Nové krídla boli nainštalované na 173 lietadlách, čo je 61% z celej flotily A-10 (USAF prevádzkuje asi 282 kusov). Spoločnosť Boeing získala zmluvu na výrobu krídel v roku 2007 a jej hodnota dosiahla 1,1 miliardu dolárov. Samotné práce sa rozbehli v roku 2011 v továrni v Macone v štáte Georgia. Výmena krídel väčšiny lietadiel bola zrealizovaná na leteckej základni Hill v Utahu. 

Nové krídla by mali vydržať až 10 000 letových hodín, kým bude potrebné ich prekontrolovať. Krídla majú zároveň vylepšenú konštrukciu s ohľadom na praktickejšie vedenie káblového zväzku. To uľahčuje ich demontáž a taktiež znižuje pravdepodobnosť ich poškodenia počas demontáže.

Americké letectvo sa posledné roky snažilo viackrát A-10 Thunderbolt II vyradiť a nahradiť ho viacúčelovým lietadlom F-35. Hlavným dôvodom je úspora financií, ktoré mohli byť použité na nákup tejto modernej platformy. S vývojom systémov protivzdušnej obrany sa mení aj spôsob poskytovania blízkej palebnej podpory, čo bude nasadenie A-10 stále viac komplikovať. Je zrejme len otázkou času, kedy úlohy A-10 prevezme F-35. Tá dokáže vďaka svojim senzorom oveľa efektívnejšie detegovať a sledovať pozemné ciele. F-35, vybavená "inteligentnou" muníciou, bude navyše schopná ničiť tieto ciele z bezpečnej vzdialenosti.

Zatiaľ však Kongres rozhodol predĺžiť financovanie a prevádzkovanie Warthogov. Minulý rok bol spustený program ATTACK (Advanced Wing Continuation Kitting), v rámci ktorého by malo byť vyrobených ďalších 112 párov krídel a zmodernizované zvyšné lietadlá.