Watchkeeper je pripravený na boj

12.02.2019

Britská armáda prehlásila, že bezposádkové lietadlá Watchkeeper dosiahli 30. novembra 2018 plnú operačnú spôsobilosť.

"Odvtedy má 47. pluk kráľovského delostrelectva dve batérie pripravené na nasadenie do operácií kdekoľvek na svete," uviedol hovorca britskej armády. Britská armáda plánovala, že Watchkeeper dosiahne plnú operačnú spôsobilosť už začiatkom roku 2018, ale séria havárií týchto lietadiel spôsobila oneskorenie zavedenia do služby.

Watchkeeper WK450 vyvinul firma Thales a izraelská Elbit Systems. Toto bezpilotné lietadlo je postavené na základe izraelského dronu Hermes 450, ktorý prvýkrát vzlietol v roku 1998 a dodnes je prevádzkovaný ozbrojenými silami 12 krajín.

Napriek tomu, že projekt Watchkeeper sa začal ešte v roku 2005, vývoj tohto bezpilotného lietadla napredoval veľmi pomaly a sprevádzalo ho mnoho omeškaní. Pôvodné plány hovorili o jeho zaradení do služby v septembri 2010, nakoniec však v apríli toho istého roku došlo ešte len k prvému letu prototypu.

V roku 2007 britská vláda zverejnila, že celý projekt by mal stáť 800 miliónov libier, vrátane 54 sériovo vyrobených lietadiel. Nakoniec však celkové náklady presiahli 1,2 miliardy libier.

Pohon tohto bezposádkového lietadla zabezpečuje turbovrtuľový motor Wankel s výkonom 52 koní, ktorý sa nachádza v zadnej časti trupu. Watchkeeper je hornoplošník s priamymi krídlami s rozpätím 10,5 m. Má trup v tvare cigary, ktorý je dlhý 6 m.

V spodnej časti trupu sa nachádza púzdro, ktoré je otočné o 360 stupňov a je v ňom umiestnená elektro-optická a infračervená kamera. Ďalším senzorom je rádiolokátor, schopný sledovať aj pohyblivé pozemné ciele.

"Watchkeeper nalietal tisíce hodín, poskytoval podporu britským jednotkám v Afganistane a v prípade potreby môže byť vyslaný na misiu," uviedol hovorca britského ministerstva v marci 2018. Hoci tieto slová vyznievajú značne pozitívne, realita je trochu iná. V roku 2015 nezisková organizácia Úrad investigatívnej žurnalistiky (Bureau of Investigative Journalism) zistila, že britská armáda vyslala do Afganistanu iba tri lietadlá Watchkeeper a aj to len na krátku dobu niekoľkých týždňov. Celkovo boli tieto stroje nasadené 146 hodín a Afganistan opustili v roku 2014, keď Spojené kráľovstvo stiahlo väčšinu svojich síl z tejto krajiny.

Watchkeeper nemá integrovanú žiadnu muníciu a môže niesť len 150 kg užitočného nákladu v podobe senzorov a špeciálneho misijného vybavenia. Jeho primárnou úlohou tak bude prieskum, prípadne označovanie pozemných cieľov pre bojové drony MQ-9 Reaper, ktoré Spojené kráľovstvo taktiež prevádzkuje.

Zdroj: Watchkeeper achieves full operational capability