Wing Loong I-D uskutočnil prvý let

26.12.2018

Čínska štátna letecká spoločnosť Aviation Industry Corporation of China (AVIC) zrealizovala 23. decembra prvý let svojho nového prieskumného a bojového dronu Wing Loong I-D. Toto bezpilotné lietadlo vzlietlo z neznámeho letiska na západe Číny a vo vzduchu strávilo 30 minút.

Wing Loong I-D je zdokonalená verzia bezposádkového lietadla Wing Loong I (Pterodactyl I), ktoré je zavedené v čínskom letectve od roku 2011 pod označením Gongji-1 (GJ-1, Attack-1). Variant "I-D" sa vyznačuje zdokonalenou aerodynamikou a výkonnejším motorom. Vďaka týmto vylepšeniam má nový dron väčšiu vzletovú hmotnosť, vyšší dostup a letovú vytrvalosť. K ďalším inováciam patrí aj nové komunikačné vybavenie.

Podľa imformácií spoločnosti AVIC by nové bezposádkové lietadlo malo mať dĺžku približne 8,7 m, výšku 3,2 m a rozpätie krídiel 17,6 m. Piestový motor umožňuje dronu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 280 km/h a výškový dostup 7 500 m. Plánovaná letová vytrvalosť je približne 35 hodín.

Vyhlásenie spoločnosti AVIC uvádza, že lietadlo je celé vyrobené z kompozitných materiálov. Ide o vôbec prvý čínsky dron vyrobený kompletne z kompozitov. K jeho základnému vybaveniu patrí elektrooptický senzor a radar so syntetickou apertúrou. Dron má štyri závesníky, ktoré môžu niesť až 10 rôznych typov rakiet alebo bômb.

Wing Loong I-D je primárne určený na spravodajské a prieskumné misie, ale aj na pohraničné hliadkovanie v rámci boja proti terorizmu a pašeráctvu. Dron je však vhodný aj na prieskum v oblasti prírodných zdrojov, inšpekcie potrubí a monitorovanie situácií pri prírodných katastrofách.

V minulosti Čína avizovala, že do konca tohto roku postaví Wing Loong I-D na svetové trhy. Zdá sa, že vývoj dronu je v istom časovom sklze, z vyjadrení čínskych predstaviteľov je však zjavné, že hlavným zámerom je ponúknuť Wing Loong I-D zahraničným zákazníkom.

Zdroj: China's AVIC Wing Loong I-D Unmanned Aircraft Performs Maiden Flight