Začali sa štátne skúšky Mi-38T

03.01.2020

Generálny riaditeľ holdingu Vertoľoty Rosii Andrej Boginskyj začiatkom decembra informoval, že prvý vojenský transportný vrtuľník Mi-38T bol dodaný ministerstvu obrany Ruskej federácie.

Ako uviedol Boginskyj, "vrtuľník je v skúšobnej prevádzke. Do konca roka dodáme druhý". Tento plán sa podarilo splniť a posledný deň roku 2019 bol ministerstvu obrany dodaný aj druhý prototyp.

Pripomeňme, že oba vrtuľníky si ruské ministerstvo obrany objednalo v júli 2017. Jeden z prototypov Mi-38T (palubné číslo 38015) sa prvýkrát vzniesol do vzduchu 3. novembra 2018, ale vtedy išlo iba o skúšky visenia v malej výške. Plnohodnotný let sa uskutočnil až o tri týždne neskôr. V máji 2019 bol Mi-38T predstavený prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi počas jeho návštevy v Kazani. V júni sa vrtuľník prvýkrát objavil na fóre Armia-2019, aj keď len v statickej ukážke a svoj verejný letecký debut absolvoval na výstave MAKS-2019.

Mi-38T je vojenská verzia civilného transportného vrtuľníka Mi-38. Vypĺňa medzeru medzi legendárnym Mi-8 a ťažkým Mi-26. Je určený na nákladnú a osobnú dopravu, ale môže byť využitý aj v úlohe vrtuľníka pátracej a záchrannej služby. Už teraz sa uvažuje, že na báze Mi-38T vznikne aj "arktická" verzia.

Vrtuľník je vybavený motormi domácej proveniencie TV7-117V a integrovaným digitálnym letovo-navigačným systémom s údajmi zobrazenými na piatich LCD displejoch. Má nainštalovaný integrovaný systém palubného vybavenia IBKO-38, ktorý poskytuje posádke všetky potrebné informácie, čím sa znižuje zaťaženie posádky počas plnenia úloh a zvyšuje úroveň letovej bezpečnosti.

Mi-38T dokáže prepraviť 30 osôb alebo náklad s hmotnosťou do 6 ton (externe až 7 ton). S dvomi prídavnými palivovými nádržami a nákladom 2,7 tony má dolet 1 200 km. Jeho cestovná rýchlosť je 285 km/h a maximálny dostup 5 900 m.

Vrtuľník v sebe kombinuje vysoké letové výkony a jednoduchú údržbu. Môže byť prevádzkovaný v rôznych klimatických podmienkach vrátane morských, tropických, ale aj v studenom severskom prostredí.

Napriek tomu, že Mi-38T je moderný dopravný vrtuľník a úspešne absolvoval závodné skúšky, ruská armáda oň zatiaľ neprejavila záujem. Zvyčajne, keď sa už nová letecká technika nachádza vo fáze štátnych skúšok, ruské ministerstvo obrany vystaví objednávku na prvú produkčnú várku, aby mal výrobca dosť času na prípravu a spustenie sériovej výroby.

Je preto otázne, či sa Mi-38T podarí uspieť v konkurencii iných transportných vrtuľníkov, hlavne v porovnaní s Mi-8MTV-5. Mi-38 ho nepochybne prekonáva  vyšším doletom a lepšou nosnosťou. Okrem toho sa model Mi-38 vyznačuje zvýšenou úrovňou pohodlia a bezpečnosti, nižšími hladinami hluku a vibrácií. Je tiež vybavený najmodernejšou avionikou, štvorkanálovým autopilotom a antikolíznym systémom, ktoré významne automatizujú let, znižujú zaťaženie posádky a umožňujú spoľahlivejšie lietanie v oblastiach s nerozvinutou pozemnou infraštruktúrou.

Nakoniec však môže byť rozhodujúcim faktorom cena, ktorá sa v prípade prvých kusov Mi-38 odhaduje až na 1,3 mld. rubľov. To je viac ako dvojnásobok v porovnaní s vrtuľníkmi rodiny Mi-8, ktoré stoja v priemere 500 miliónov rubľov. Je preto celkom možné, že Mi-38T nakoniec nebude mať v ruskej vrtuľníkovej flotile príliš veľké zastúpenie a objednávka niekoľkých strojov poslúži iba na podporu exportu.

Zdroj: «Вертолеты России» передали второй Ми-38Т министерству обороны РФ

«Вертолеты России» начинают поставки новейшего вертолета среднего класса Ми-38