Začali sa testy hypersonickej strely na B-52

14.06.2019

Americké letectvo oznámilo, že uskutočnilo prvú letovú skúšku bombardéra B-52H s podvesenou hypersonickou strelou AGM-183A ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon). ARRW je tzv. hypersonický klzák, ktorý USAF plánuje v najbližších rokoch integrovať do lietadiel B-52.

Počas skúšky, ktorá sa uskutočnila na leteckej základni Edwards v Kalifornii dňa 12. júna, niesol bombardér len testovaciu verziu AGM-183A vybavenú senzormi. Raketa nemala bojovú hlavicu a počas celého letu zostala pripevnená k závesníku.

"Cieľom testu bolo získať údaje o vplyve vibrácií na samotnú zbraň ako aj na vonkajšie vybavenie lietadla," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení. "Tento typ zberu údajov sa vyžaduje pre všetky zbraňové systémy amerického letectva, ktoré prechádzajú vývojom."

US Air Force zatiaľ nezverejnilo žiadne fotografie AGM-183A. Predpokladá sa však, že vývoj strely je pokračovaním programu Tactical Boost Glide (TBG) výskumnej agentúry DARPA. Vývoj oboch zbraní totiž spadá pod spoločnosť Lockheed Martin.

ARRW alebo "Arrow", ako je strela niekedy označovaná, dosahuje v počiatočnej fáze letu požadovanú rýchlosť a nadmorskú výšku vďaka pomocnému raketovému motoru. Následne kĺže k svojmu cieľu bez pohonu, pričom však dosahuje extrémnu rýchlosť. Agentúra DARPA na margo TBG uviedla, že pri zostupe k zemi dosiahne rýchlosť až 20 Machov. Vonkajšia konštrukcia AGM-183A bude mať zrejme podobu balistickej rakety odpaľovanej z lietadla, avšak bude fungovať úplne iným spôsobom.

Vo všeobecnosti platí, že vysoká rýchlosť, letový profil a schopnosť manévrovať nepredvídateľnými spôsobmi robia hypersonické zbrane ideálnymi na preniknutie cez nepriateľskú protivzdušnú obranu. Protivník tak má len veľmi krátky alebo žiadny čas na prijatie protiopatrení, v dôsledku čoho môžu byť hypersonické strely efektívne použité proti rôznym strategickým cieľom. V porovnaní s klasickými balistickými raketami, ktoré majú predvídateľnú dráhu letu, hypersonické zbrane je veľmi ťažké detegovať a takmer nemožné zneškodniť.

Rýchlosť a dolet hypersonickej strely ju robí ideálnou zbraňou pre platformu, akou je strategický bombardér B-52, ktorý nemá stealth charakteristiky a nedokázal by preniknúť cez pokročilú protivzdušnú obranu. Platí to však aj naopak. B-52 môže byť ideálnou platformou na nesenie ťažkej a nadrozmernej strely, ktorou ARRW zrejme bude. Naznačuje to aj vyhlásenie amerického letectva, ktoré v júni 2018 zverejnilo informáciu, že chce obstarať nové závesníky pre B-52, ktoré umožnia niesť nešpecifikovanú výzbroj s hmotnosťou 9072 kg. Táto správa vyšla necelý rok potom, ako spoločnosť Lockheed Martin získala zmluvu na spustenie vývoja ARRW.

Harmonogram vývoja ARRW je pomerne odvážny, keďže testovanie novej strely by malo by ukončené do troch rokov. To by znamenalo, že strela bude spĺňať požadované parametre už v roku 2021 a bude pripravená na sériovú výrobu.

Hoci Spojené štáty testovali hypersonické strely (napr. X-51 Waverider) už v rokoch 2010 až 2013, zdá sa, že v súčasnosti dostali podobné projekty oveľa vyššiu prioritu. Dôvodom sú nepochybne vojenské programy Ruska a Číny, ktoré zaznamenali v tejto oblasti značný pokrok. Ruská hypersonická raketa typu vzduch-zem Ch-47M2 Kinžal bola už otestovaná na vzdialenosť 1000 km, pričom jej dolet by v budúcnosti mal byť až dvojnásobný. Testy tejto zbrane prebiehajú od 1. decembra 2017 a lietadlá MiG-31 s nimi k decembru 2018 vykonali viac ako 380 skúšobných letov.

Pripomeňme, že ani Čína vo vývoji podobných typov zbraní nezaháľa. V auguste 2017 bola zverejnená informácia, že čínske letectvo testuje novú verziu strategického bombardéra H-6N, ktorý by mal niesť hypersonickú balistickú raketu DF-21D.

V kontexte toho je zvýšené americké úsilie pri vývoji hypersonických zbraní celkom prirodzené. Americké ozbrojené sily financujú súčasne vývoj troch rôznych hypersonických rakiet určených pre viaceré platformy. Okrem ARRW je to ďalší klzák nazvaný HCSW (Hypersonic Conventional Strike Weapon). Prvým nosičom HCSW by sa mal stať bombardér B-52. Od apríla 2018 prebieha tiež vývoj hypersonickej strely HAWC (Hypersonic Air-breathing Weapon Concept), ktorá by mohla byť nesená nielen bombardérmi, ale aj stíhacími lietadlami F/A-18E/F Super Hornet a F-35.

Zdroj: B-52 Bomber Flies For The First Time With New Hypersonic Missile Under Its Wing