Zavedenie Ch-53K bude meškať

16.05.2019

Vzhľadom na množstvo zistených technických nedostatkov bude začiatok operačného testovania Ch-53K odložený o takmer 2 roky (na máj 2021). Dosiahnutie počiatočnej operačnej spôsobilosti tohto vrtuľníka sa tak posúva až na september 2021, čo predstavuje meškanie 20 mesiacov.

S týmto nelichotivým zistením prišli autori správy GAO (Government Accountability Office). K najvážnejším nedostatkom patria problémy s listami hlavného rotora ako aj s hlavnou prevodovkou. V uplynulom roku sa objavili aj softvérové ​​nedostatky, čo spôsobilo zvýšené obavy o bezpečnosť posádky. Na riešení tohto problému sa v súčasnosti pracuje.

Uvedené nedostatky sú o to pálčivejšie, že námorná pechota získala prvý CH-53K King Stallion v máji 2018 a v súčasnosti už testuje dva stroje tohto typu. To, že sa až v tejto fáze objavili technické problémy však spôsobilo nižšiu mieru efektívnosti letových skúšok.

Pripomeňme, že vývoj CH-53K King Stallion sa začal ešte v roku 2006. V tej dobe sa ešte predpokladalo, že nové vrtuľníky začnú nahrádzať CH-53E v roku 2015. Už v roku 2014 však bolo jasné, že počiatočnú operačnú spôsobilosť sa nepodarí dosiahnuť skôr ako v roku 2019.

Nový stroj nahradí vrtuľníky CH-53E Super Stallion, ktoré sú "ťažným koňom" amerického námorníctva už takmer 30 rokov. CH-53K bude (podobne ako jeho predchodca) určený na prepravu obrnených vozidiel, vybavenia a personálu za účelom podpory operácií hlboko vo vnútrozemí. V porovnaní so Super Stallionom má CH-53K väčšiu nosnosť, rýchlosť ako aj dostup.

Potreba náhrady CH-53E sa stáva čoraz naliehavejšou nielen kvôli horším parametrom, ale hlavne z dôvodu ich rýchleho zastarávania. V posledných rokoch mali Super Stalliony niekoľko vážnych havárií a námorná pechota sa po 13 rokoch vývoja už nemôže dočkať nových strojov.

Rýchle odstránenie nedostatkov je aj v záujme firmy Sikorsky, ktorá CH-53K vyvíja. Kongres totiž požaduje, aby Pentagon vykonal podrobné vyhodnotenie programu CH-53K King Stallion a preskúmal potenciálne alternatívy. Jednou z nich by bola napríklad upravená verzia CH-47 Chinook od konkurenčnej firmy Boeing.

Zdroj: U.S. Marines delayed start of CH-53K operational testing by almost 2 years