Žiaden stealth pre Turecko! Zatiaľ

15.08.2018

Americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal zákon, ktorý dočasne zabraňuje dodaniu stíhacích lietadiel F-35 do Turecka. Zákon požaduje, aby bola v priebehu 90 vypracovaná písomná správa turecko-amerických vzťahov, ktorá okrem iného posúdi riziko spojené s dodaním F-35 do Turecka.

K uvedenému kroku pristúpil Trump aj napriek tomu, že Turecko je strategickým partnerom NATO a jedným z prvých medzinárodných partnerov v programe vývoja Joint Strike Fighter. Do programu Turecko doteraz investovalo 1,2 miliardy dolárov a plánovalo objednať až 100 stíhačiek F-35. Záväzne objednalo prvých 30 lietadiel, pričom prvé z nich už prevzalo a na americkej základni Luke na nej trénujú tureckí piloti.

Proti zablokovaniu dodávok F-35 vystúpil americký minister obrany James Mattis s tým, že to zvýši náklady programu F-35 a okrem iných vecí to môže narušiť dodávateľský reťazec týchto lietadiel. Na výrobe F-35 sa totiž podieľa niekoľko firiem z tureckého leteckého priemyslu ako napr. Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries. Odhaduje sa, že zohnať tieto komponenty od alternatívnych výrobcov v USA alebo z iných krajín, potrvá až dva roky. Okrem toho sa v tureckom meste Eskisehir malo nachádzať jedno z troch plánovaných európskych servisných centier motorov F135 (ďalšie dve budú postavené v Nórsku a Holandsku).

Tento krok bude mať určite dopad aj na používanie základne Incirlik, ktorá bola pre USA kľúčová pri nasadení leteckých síl v oblasti Blízkeho východu, vrátane nedávneho boja proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii. Letecká základňa slúžila tiež ako sklad jadrových bômb B61 a nie je isté, či už boli medzičasom presunuté niekde inde.

Rovnako sú však ohrozené aj prínosy, ktoré si malo Turecko zabezpečiť zapojením sa do programu vývoja F-35. Očakávané finančné výnosy tureckého leteckého priemyslu mali byť približne 12 miliárd dolárov. Zároveň sa turecké vzdušné sily mali stať tretím najväčším prevádzkovateľom F-35 na svete (hneď po USAF a RAF).

Impulzom k zablokovaniu dodávok F-35 Turecku bola zmluva na nákup štyroch kompletov ruského protilietadlového systému S-400, ktorú Ankara podpísala s Moskvou. Predstava, že turecké vzdušné sily by prevádzkovali S-400 spoločne s F-35, vyvoláva opodstatnené obavy, že by sa tak mohlo ohroziť zabezpečenie technológií týchto stíhačiek piatej generácie.

Tento krok Spojených štátov nepochybne povedie k výraznému ochladeniu vzájomných vzťahov a k zníženiu vojenskej interoperability medzi Tureckom a spojencami z NATO. Zároveň však zabráni, aby sa citlivé informácie o F-35 dostali do rúk Moskve a naďalej zostali prísne stráženým vojenským tajomstvom Washingtonu.

Zdroj: No Stealth For You!: Trump Signs Defense Bill That Blocks Transfer Of F-35s To Turkey