Zmodernizovaný ruský bombardér už brázdi oblohu

25.08.2020

Na svoj prvý testovací let bol 22. augusta vypravený hĺbkovo zmodernizovaný strategický bombardér Tu-95MSM. 

Tento nosič moderných ruských rakiet Ch-101/Ch-102 vzlietol z letiska Taganrožského leteckého vedecko-technického komplexu G. M. Berieva. Let uskutočnila posádka pod vedením skúseného testovacieho pilota Andreja Voropajeva v nadmorskej výške 9000 metrov. Lietadlo strávilo vo vzduchu 2 hodiny a 33 minút, pričom všetky systémy a vybavenie pracovali bez problémov.

Pripomeňme, že toto je už druhá fáza modernizácie lietadiel Tu-95MS na štandard Tu-95MSM. V tej prvej, ktorá sa začala ešte v roku 2009, došlo len k výmene navigačného systému. Druhá fáza však predstavuje skutočne hĺbkovú modernizáciu, ktorá výrazne zvýši spôsobilosti týchto starých ruských bombardérov. Vylepšenia by tiež mali zlepšiť charakteristiky vzletu a pristátia, ako aj životnosť lietadiel Tu-95MS, ktorých sériová výroba sa začala ešte v roku 1981.

Druhá fáza modernizácie Tu-95MSM bola spustená v roku 2018, kedy ruské ministerstvo obrany podpísalo zmluvu s leteckou spoločnosťou Tupolev. Ako uviedol Alexander Konjuchov, generálny riaditeľ Tupoleva, prvý let Tu-95MSM bol naplánovaný na koniec roku 2019. Informácia o tom, čo spôsobilo omeškanie programu, nebola zverejnená. Ukončenie vývoja a skúšok Tu-95MSM bolo naplánované na rok 2021, kedy sa mala začať aj modernizácia ostatných Tu-95MS. Na základe súčasného tempa však možno predpokladať, že tento termín sa nepodarí dodržať.

V rámci modernizačných prác získajú bombardéry nový riadiaci systém, moderné navigačné zariadenia, nový komunikačný systém a vylepšený strelecký systém. Modernizácia zahŕňa aj výmenu palubného rádiolokátora Obzor-MS za NV1.021 Novella, ktorý však nie je ničím iným ako modifikáciou radaru z protiponorkového lietadla Il-38N.

Bombardér dostane tiež vylepšené motory NK-12MPM, ktoré vyvinula spoločnosť Samara PJSC Kuznecov a sú modifikáciou staršieho NK-12MP. Okrem toho sa počíta aj s výmenou vrtulí AV-60K za moderné vrtule AV-60T. Vďaka modernizovanému pohonu sa zvýši dolet bombardéru ako aj jeho nosnosť.

Hlavnou viditeľnou odlišnosťou Tu-95MSM od staršieho Tu-95MS je inštalácia štyroch dvojitých závesníkov pod krídlami, na ktorých bombardér unesie až osem riadených striel s plochou dráhou letu Ch-101/Ch-102. Strela Ch-101 má dolet 5500 km a je určená na ničenie dobre chránených pozemných cieľov vysokej hodnoty. Ide o konvenčnú strelu s bojovou časťou o hmotnosti 400 kg. Jej nukleárny variant nesie označenie Ch-102 a je vybavený  jadrovou hlavicou o sile 250 kt.

Strategické bombardéry Tu-95MS sú leteckou zložkou ruskej jadrovej triády. Sú navrhnuté tak, aby pomocou jadrových zbraní zasiahli najdôležitejšie ciele aj na odľahlom území protivníka. Je preto vysoko pravdepodobné, že Rusko bude klásť veľký dôraz na zachovanie si svojich spôsobilostí a program Tu-95MSM dotiahne do konca.