Zo zabijaka lietadlových lodí je kladivo na bojovníkov ISIL

29.08.2017

Pred 40 rokmi sa uskutočnil prvý let strategického bombardéra Tu-22M3. Lietadlo môže niesť 2 - 3 protilodné riadené strely Ch-22 s doletom 600 km, čo z neho robí významnú hrozbu pre zväzy lietadlových lodí.

V súčasnosti sa však dostáva tento bombardér do povedomia verejnosti hlavne ako prostriedok na bombardovanie bojovníkov Islamského štátu v Sýrii. K prvému bojovému nasadeniu v tejto krajine, sužovanej už roky občianskou vojnou, došlo 17. novembra 2015. V tento deň sa k oblohe vznieslo štrnásť lietadiel Tu-22M3, päť strojov Tu-160 a šesť Tu-95. Všetky tri typy ruských strategických bombardérov uskutočnili nálety na pozície teroristickej skupiny ISIL, v čom nepravidelne pokračujú dodnes.

Od začiatku ruskej leteckej kampane v Sýrii zrealizovali bombardéry Tu-22M3 viac ako 250 letov. Počas nich ničili pozemné ciele prostredníctvom voľne padajúcich bômb s hmotnosťou 250 a 500 kg (FAB-250 a FAB-500).

Použitie tejto neriadenej munície je možné vďaka tomu, že bombardér je vybavený palubným zameriavacím systémom SVP-24 Gefest. Ide o špecializovaný výpočtový podsystém, ktorý umožňuje presné navedenie "hlúpej" munície na cieľ. SVP-24 prepočítava polohu lietadla a cieľa na základe systému GLONASS. Započítava taktiež rýchlosť a smer letu lietadla, trajektóriu letu bomby, veľkosť atmosférického tlaku, vlhkosť vzduchu, rýchlosť vetra a množstvo ďalších faktorov.

Súradnice môžu byť trochu skreslené pri ostrých manévroch lietadla v cieľovej oblasti alebo pri nedostatku informácií o hydrometeorologických podmienkach. Avšak pravdepodobnosť zničenia pozemných cieľov pri použití Gefestu významne narastá. Zatiaľ čo pri malých a dobre chránených podzemných zariadeniach je to 30 až 40%, tak účinnosť pri ničení zle chránených nadzemných cieľov môže dosiahnuť až 60%.

Systémom SVP-24 sú vybavené aj modernizované verzie frontových bombardérov Su-24 a Su-25. Ruské lietadlá v Sýrii zvyčajne zhadzujú bomby z výšky 6000 m, kde sú mimo dosah prenosných protilietadlových kompletov, ktorými by ich teroristi mohli ohroziť. Vzdušné krytie taktických a strategických bombardérov zabezpečujú stíhacie lietadlá Su-30SM a Su-35S.

Tu-22M3 je lietadlo s meniteľnou geometriou krídel, ktoré vďaka dvojici prúdových motorov Kuznecov NK-25 dokáže letieť rýchlosťou až 1,88 Machu (2 300 km/h). Tento bombardér je schopný dopraviť do bojovej oblasti 42 bômb FAB-500 alebo 69 kusov FAB-250. Pri takomto množstve leteckej munície môže Tu-22M3 zbombardovať 5-6 cieľov počas jediného letu, čo výrazne znižuje náklady na prevádzku.

Bombardéry zvyčajne štartujú z ruského letiska v Mozdoku, ale v auguste minulého roka bolo niekoľko strojov presunutých do Iránu, kde vzlietali zo základne Hamadan. Využitím iránskej základne sa podarilo skrátiť bojový rádius asi o polovicu (z 2000 na 1000 km).

Ako uviedol bývalý veliteľ ruských vzdušných síl Petr Deinekin: "bombardéry Tu-22M boli použité v Afganistane, ako aj v konflikte s Gruzínskom, ale také úspešné nasadenie ako vidíme teraz v Sýrii, tu ešte nebolo".

Zdroj:

Новая система "Гефест" позволяет использовать некорректируемые боеприпасы как высокоточные

Россия перебросила дальние бомбардировщики Ту-22М3 в Иран

Российский «Гефест» ужасает НАТО и ИГИЛ