Letecká výzbroj

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruská armáda použila 18. marca hypersonické strely Kinžal na zničenie veľkého podzemného skladu ukrajinských rakiet a munície v Ivano-Frankivskej oblasti.

Začiatkom decembra objednalo japonské letectvo ďalšiu várku presne navádzaných striel Joint Strike Missile (JSM). Ide už o druhú objednávku týchto moderných striel typu vzduch-zem, ktoré budú tvoriť výzbroj japonských stíhačiek F-35.

Pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku 929. štátneho letového skúšobného centra v Achtubinsku uverejnilo ruské ministerstvo obrany zábery skúšobného odpalu protilietadlovej rakety R-37M zo stíhačky Su-35S.

Spoločnosti MBDA a Leonardo získali od britského ministerstva obrany kontrakt na vývoj novej riadenej strely typu vzduch-zem. Vznikne na základe strely Spear-3 a bude určená na vedenie elektronického boja.

Na práve prebiehajúcom aerosalóne MAKS-2019 boli nové ruské bomby vybavené satelitným navádzacím systémom. Ide o produkty spoločnosti Taktičeskoje raketnoje vooruženie - bomby K08BE s hmotnoťou 500 kg a K029BE s hmotnosťou 1500 kg.

Americké letectvo oznámilo, že uskutočnilo prvú letovú skúšku bombardéra B-52H s podvesenou hypersonickou strelou AGM-183A ARRW (Air-launched Rapid Response Weapon). ARRW je tzv. hypersonický klzák, ktorý USAF plánuje v najbližších rokoch integrovať do lietadiel B-52.

Indické letectvo plánuje vyzbrojiť stíhačky Su-30MKI izraelskými raketami vzduch-vzduch I-Derby ER. Tieto strely pre vzdušný boj za hranicou viditeľnosti nahradia ruské R-77, ktorých životnosť končí v rokoch 2021 až 2022.

Najnovšia presne navádzaná bomba KAB-250 sa stane súčasťou výzbroje ruských stíhačiek piatej generácie Su-57. Vývoj bomby bol dokončený a aj jej testovanie sa chýli ku koncu.

Lockheed Martin odhalil 6. mája koncepciu novej hypersonickej strely vzduch-zem HAWC, ktorá by sa mala stať súčasťou výzbroje stíhačiek amerického námorníctva F-35C.

Vo februári vykonala spoločnosť Dynetics sériu skúšok novej verzie kĺzavej bomby GBU-69/B. Išlo o verziu Block 1, ktorá je vybavená obojsmerným datalinkom X-Net od firmy Raytheon.

Stredisko jadrových zbraní, spadajúce pod americké letectvo, uzavrelo so spoločnosťou Boeing zmluvu v hodnote 250 miliónov dolárov, v rámci ktorej bude do bombardérov B-52H integrovaná nová atómová strela dlhého doletu.

Britská stíhačka Typhoon po prvýkrát použila riadenú strelu vzduch-zem Brimstone v ostrom konflikte. Uviedol to britský minister obrany a spresnil, že táto strela bola použitá na zničenie člnu bojovníkov Islamského štátu.

Koncom januára informoval portál The Times of India, že prebehli skúšky novej rakety vzduch-zem nazvanej NGARM. Táto riadená strela má byť nesená stíhačkami Su-30MKI a je určená na ničenie rôznych rádiolokačných staníc.