Letecká výzbroj

Vo februári vykonala spoločnosť Dynetics sériu skúšok novej verzie kĺzavej bomby GBU-69/B. Išlo o verziu Block 1, ktorá je vybavená obojsmerným datalinkom X-Net od firmy Raytheon.

Stredisko jadrových zbraní, spadajúce pod americké letectvo, uzavrelo so spoločnosťou Boeing zmluvu v hodnote 250 miliónov dolárov, v rámci ktorej bude do bombardérov B-52H integrovaná nová atómová strela dlhého doletu.

Britská stíhačka Typhoon po prvýkrát použila riadenú strelu vzduch-zem Brimstone v ostrom konflikte. Uviedol to britský minister obrany a spresnil, že táto strela bola použitá na zničenie člnu bojovníkov Islamského štátu.

Koncom januára informoval portál The Times of India, že prebehli skúšky novej rakety vzduch-zem nazvanej NGARM. Táto riadená strela má byť nesená stíhačkami Su-30MKI a je určená na ničenie rôznych rádiolokačných staníc.

Talianske letectvo dokončilo vo štvrtok testovanie protiradarovej rakety spoločnosti AGM-88E AARGM na svojich lietadlách Tornado ECR, ktoré sú určené na potlačenie protivzdušnej obrany nepriateľa.

Velenie ruského letectva sa rozhodlo vyzbrojiť vrtuľníky Ka-52 a Mi-28N novými raketami S-13DF. Ide o neriadené rakety vzduch-zem, ktoré dokážu zničiť protivníka aj v opevnených krytoch - v bunkroch a v betónových budovách.

Ruský portál BMPD dnes zverejnil fotografiu modernizovaného MiGu-31BM vyzbrojeného dvojicou protilietadlových striel R-77-1. Snímka naznačuje, že Rusko už integrovalo túto modernú raketu vzduch-vzduch aj do záchytných stíhačiek MiG-31, hoci ruské ministerstvo obrany tento obrázok nijako nekomentovalo.

Podľa novo vydaného vládneho dokumentu, ktorý bol uverejnený 4. júna, spustilo americké letectvo program vývoja hypersonickej riadenej strely s plochou dráhou letu v hodnote takmer 1 miliardy dolárov.

Ako uviedlo indické ministerstvo obrany, dňa 2. januára bol schválený nákup 240 riadených leteckých bômb. Podľa zdrojov v indickom letectve ide o laserom navádzané bomby KAB-1500L, ktoré sa majú stať súčasťou výzbroje stíhačiek Su-30MKI.