Letecká výzbroj

Talianske letectvo dokončilo vo štvrtok testovanie protiradarovej rakety spoločnosti AGM-88E AARGM na svojich lietadlách Tornado ECR, ktoré sú určené na potlačenie protivzdušnej obrany nepriateľa.

Velenie ruského letectva sa rozhodlo vyzbrojiť vrtuľníky Ka-52 a Mi-28N novými raketami S-13DF. Ide o neriadené rakety vzduch-zem, ktoré dokážu zničiť protivníka aj v opevnených krytoch - v bunkroch a v betónových budovách.

Ruský portál BMPD dnes zverejnil fotografiu modernizovaného MiGu-31BM vyzbrojeného dvojicou protilietadlových striel R-77-1. Snímka naznačuje, že Rusko už integrovalo túto modernú raketu vzduch-vzduch aj do záchytných stíhačiek MiG-31, hoci ruské ministerstvo obrany tento obrázok nijako nekomentovalo.

Podľa novo vydaného vládneho dokumentu, ktorý bol uverejnený 4. júna, spustilo americké letectvo program vývoja hypersonickej riadenej strely s plochou dráhou letu v hodnote takmer 1 miliardy dolárov.

Ako uviedlo indické ministerstvo obrany, dňa 2. januára bol schválený nákup 240 riadených leteckých bômb. Podľa zdrojov v indickom letectve ide o laserom navádzané bomby KAB-1500L, ktoré sa majú stať súčasťou výzbroje stíhačiek Su-30MKI.

Ako uviedol 20. decembra hovorca 421. testovacieho krídla (US Air Force), piloti F-35 úspešne ukončili letové skúšky zamerané na použitie novej výzbroje. Ide o dôležitý míľnik, ktorý významne priblížil lietadlá F-35 Lightning II k dosiahnutiu plných bojových spôsobilostí.

Dňa 3. novembra India úspešne otestovala presne navádzanú bombu SAAW (Smart Anti Airfield Weapon). Ide o prvú inteligentnú muníciu domácej proveniencie, ktorá je určená na ničenie vzletových a pristávacích dráh na leteckých základniach.