Stíhacie lietadlá

Americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal zákon, ktorý dočasne zabraňuje dodaniu stíhacích lietadiel F-35 do Turecka. Zákon požaduje, aby bola v priebehu 90 vypracovaná písomná správa turecko-amerických vzťahov, ktorá okrem iného posúdi riziko spojené s dodaním F-35 do Turecka.

Po nedávnych správach ohľadom vývoja indickej palubnej stíhačky sa zdalo, že indické námorníctvo tento program ukončilo. Koncom júla sa však objavil v médiách nový obrázok námorného stíhacieho lietadla LCA so záchytným hákom.

Malajzijský minister obrany Mohamad Sabu v pondelok potvrdil, že naďalej čelia problémom súvisiacim s nedostatkom náhradných dielov a údržbou ruských stíhacích lietadiel, ktoré letectvo tejto krajiny prevádzkuje.

Začiatkom minulého mesiaca spustil Saab letové skúšky novej stíhačky Gripen E s externými pylónmi. Prvý prototyp Gripenu E (palubné číslo 39-8) absolvoval niekoľko úspešných letov nad Baltským morom.

V stredu schválila vláda SR nákup stíhačiek F-16 Block 70/72. Za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur. Nové stroje by mali začať nahrádzať zastarané MiGy-29 v rokoch 2022 - 2023.

Peking chce vyvinúť novú palubnú stíhačku, ktorou by nahradil lietadlá J-15, trpiace neustálymi bezpečnostnými a mechanickými problémami.

Jurij Borisov nevidí žiadny dôvod na spustenie hromadnej výroby Su-57, uviedol v utorok v rozhovore pre televíziu Rossija 24 tento podpredseda vlády Ruskej federácie.

Ruské stíhačky Su-30SM vybavia do konca roku 2018 najnovším systémom elektronického boja SAP-518. K tomuto rozhodnutiu dospeli predstavitelia vzdušno-kozmických síl na základe skúseností zo Sýrie.

Dňa 11. júna bolo zákazníkovi dodané v poradí už tristé stíhacie lietadlo F-35. Konkrétne išlo o F-35A s palubným číslom AF-150 (15-5175), ktorá bude slúžiť v americkom letectve na základni Hill v Utahu.

Prvé štyri britské stíhačky F-35B prileteli včera na leteckú základňu Marham v Norfolku. Tieto stealth lietadlá položia v Royal Air Force základný kameň letky č. 617 "Dambusters".

Len niekoľko dní po odhalení, že izraelské F-35 boli zapojené do ostrých bojov, prichádza Rusko s nemenej šokujúcim vyhlásením. Ruský minister obrany armádny generál Sergej Šojgu zverejnil informácie o bojovom nasadení prototypov stíhačiek Su-57 v Sýrii.