Stíhacie lietadlá

Holandsko včera oficiálne deklarovalo, že jej stíhacie lietadlá F-35 dosiahli počiatočnú operačnú spôsobilosť (IOC). To znamená, že Kráľovské holandské letectvo (RNLAF) je odteraz schopné na krátku dobu nasadiť jednotku štyroch lietadiel F-35 spolu s personálom a vybavením kdekoľvek na svete.

Čínska štátna spoločnosť Chengdu Aircraft Industrial Group oznámila, že zvyšuje výrobu svojich lietadiel piatej generácie. Dôvodom je to, že vo štvrtom štvrťroku 2021 vzrástol zo strany Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády dopyt po stíhačkách J-20.

Spojené kráľovstvo a Japonsko oznámili, že budú spolupracovať na vývoji demonštrátora motora pre ich budúce bojové lietadlá. Práce sa začnú už začiatkom budúceho roka, pričom UK investuje v prvej fáze 30 miliónov libier do plánovania, digitálnych návrhov a inovatívneho výrobného vývoja.

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva 7. decembra oznámilo, že trosky stíhačky F-35B, ktorá sa minulý mesiac zrútila do Stredozemného mora, boli z vody úspešne vytiahnuté. Ich vyzdvihnutie bolo najvyššou prioritou vzhľadom na bezpečnostné riziká, ktoré by hrozili, keby sa akákoľvek časť lietadla dostala do nepovolaných rúk.

Zástupcovia spoločnosti Saab sa 24. novembra stretli s vojenskými predstaviteľmi brazílskeho a švédskeho letectva, aby im prezentovali prvých šesť sériovo vyrobených stíhačiek Jas-39E Gripen. V nasledujúcich dňoch budú tieto lietadlá ešte otestované a následne dodané obom zákazníkom.

Koncom októbra sa na sociálnych sieťach začali objavovať fotografie, ktoré zobrazujú čínsku stealth stíhačku Shenyang FC-31 schopnú operovať z paluby lietadlovej lode. Ak sa overí ich vierohodnosť, pôjde o prvé zábery zachytávajúce nový prototyp počas letu.

Na tohtoročnom Moskovskom aerokozmickom salóne (MAKS-2021), ktorý sa konal koncom júla, bol predstavený technologický demonštrátor ľahkého taktického lietadla Checkmate (v preklade "šachmat"). Prezentáciu nového stroja sprevádzala masívna marketingová kampaň, ktorá pritiahla pozornosť nielen svetových, ale aj našich médií.

Americké letectvo prevzalo 10. marca od spoločnosti Boeing nový variant stíhacieho lietadla F-15EX. Na slávnostnom ceremoniály, ktorý sa konal o mesiac neskôr na základni Eglin, dostala stíhačka oficiálne označenie Eagle II.

Päť rokov po spustení programu KF-X predstavila spoločnosť Korea Aerospace Industries prvý prototyp domácej stíhačky. Slávnostný rollout juhokórejskej stíhačky s názvom KF-21 Boramae sa konal 9. apríla v sídle spoločnosti KAI v Sacheone asi 440 kilometrov južne od Soulu.

Prvá letka francúzskych stíhacích lietadiel Rafale, ktorú budujú indické vzdušné sily, postupne naberá na sile. V stredu preletela z Francúzska do Indie ďalšia trojica novo vyrobených stíhačiek tohto typu.

Americké letectvo vyvíja v prísnom utajení nové stíhacie lietadlo. Demonštrátor budúcej stíhačky sa tento rok podarilo zostrojiť, uskutočniť s ním prvý let a posledné vyjadrenia naznačujú, že bude vybavené akýmsi typom umelej inteligencie, ktorá zastúpi druhého pilota.

Na činnosti mnohých firiem a ich dodávateľov sa tento rok výrazným spôsobom podpísala pandémia koronavíru. Nebolo tomu inak ani v prípade spoločnosti Lockheed Martin, ktorá vyvíja a vyrába lietadlá piatej generácie F-35.

V piatok 25. decembra získali Vzdušno-kozmické síly Ruskej federácie prvé stíhacie lietadlo piatej generácie Su-57. Stroj preletel do 929. štátneho letového skúšobného centra v Achtubinsku, kde budú pokračovať testy prvej sériovo vyrobenej stíhačky.

Spoločnosť Boeing dodala saudskoarabskému letectvu posledné stíhacie lietadlo F-15SA. Saudskej Arábii tak bolo dodaných všetkých 84 stíhačiek, ktoré si objednala ešte v roku 2010.

Japonské letectvo 20. novembra oficiálne vyradilo z prevádzky bojové lietadlá F-4EJ Phantom. Tieto stroje boli v službách japonských vzdušných síl takmer polstoročie a teraz uvoľnili priestor stealth stíhačkám F-35 Lightning II.

Nemecký parlament minulý týždeň schválil nákup ďalších 38 stíhacích lietadiel Eurofighter Typhoon. Zmluva s Airbusom bola podpísaná včera a táto spoločnosť tak získala zákazku v hodnote 5,4 miliárd eur.

Koncom októbra oznámilo americké ministerstvo zahraničia Kongresu, že na žiadosť Spojených arabských emirátov schválilo tejto krajine zbrojný balíček v hodnote 13,4 miliárd dolárov. Balíček obsahuje 50 prúdových lietadiel F-35 Lightning II a 18 bezpilotných lietadiel MQ- 9 Reaper.

Počas oslavy, nazvanej Deň letcov a brazílskych vzdušných síl, ktorá sa konala 23. októbra, Brazília oficiálne predstavila novú F-39E. Ide o prvú stíhačku verzie Gripen E, ktorú brazílske vzdušné sily začali zalietavať.

Podľa informácie z webového portálu komcity.ru sa 31. októbra uskutočnil v Komsomoľsku na Amure prvý let druhého sériovo vyrobeného lietadla Su-57. Podľa iného zdroja však išlo už o štvrtý let tejto novej ruskej stíhačky 5. generácie.

Posledných sedem rokov sa so železnou pravidelnosťou v ruských médiách objavujú články o skorom zavedení modernej záchytnej stíhačky MiG-41. Vývoj nástupcu zastaraných MiGov-31 sa však doteraz nepodarilo dotiahnuť ani len do fázy prvej makety a najnovšie informácie nenasvedčujú, že by sa Foxhound chystal do dôchodku.