Stíhacie lietadlá

Ako uviedol v piatok portál Jane's Defence Weekly, vzdušné sily Indie sa rozhodli pozastaviť svoju účasť na vývoji stíhacieho lietadla piatej generácie, ktoré malo vzniknúť na základe ruského projektu PAK FA (T-50, Su-57).

Čínsko-pakistanské stíhacie lietadlo JF-17 by malo byť čoskoro vybavené palubným rádiolokátorom typu AESA (active electronically scanned array). Od tohto vylepšenia si výrobcovia (Chengdu Aircraft Industry Corporation a Pakistan Aeronautical Complex) sľubujú lepšie vyhliadky na export.

V stredu 28. marca sa vo Fort Worth (Texas) uskutočnil slávnostný ceremoniál, pri ktorom bola verejnosti predstavená prvá juhokórejská stíhačka piatej generácie F-35A Lightning II.

V stredu 21. marca zasiahli jemenskí povstalci improvizovanou strelou saudskoarabskú stíhačku F-15. K incidentu došlo nad provinciou Sa'dah v severozápadnej časti Jemenu.

Vo štvrtok 22. februára začali masmédiá s odkazom na sociálne siete informovať o presune dvoch prototypov stíhačiek Su-57 na základňu Humajmím. O dva dni neskôr bola zverejnená informácia, že na túto sýrsku leteckú základňu dorazili ďalšie dva stroje Su-57.

V decembri minulého roka došlo k významnej zmene v rovnováhe síl krajín Stredného východu. Táto zmena sa týka izraelského letectva, v ktorom nadobudla počiatočné operačné spôsobilosti prvá letka stíhačiek F-35.

Zatiaľ čo v poslednom období sa v súvislosti s čínskym letectvom pozornosť médií sústreďuje hlavne na zavádzanie stealth stíhačiek J-20, Čína v tichosti zvyšuje počty lietadiel J-16.

Dňa 12. januára publikovali ruské internetové médiá fotografie dvoch novo modernizovaných stíhačiek Su-27SM(3). Modernizácia lietadiel bola zrealizovaná v leteckom závode v Komsomoľsku na Amure.

Ako uviedla v októbri 2017 čínska televízia CCTV, štátna spoločnosť Chengdu Aerospace Corporation spustí čoskoro hromadnú výrobu stíhačiek J-20. Tieto čínske stíhacie lietadlá piatej generácie sú údajne na najlepšej ceste k dosiahnutiu plných operačných spôsobilostí.

Postavenie Taiwanu vo vzťahu k pevninskej Číne je komplikované a jeho relatívna nezávislosť by mohla byť rýchlo zmarená v prípade vojenskej intervencie zo strany ČĽR. Preto Taiwan dôsledne buduje svoje ozbrojené sily, vrámci ktorých kladie dôraz aj na silné letectvo.

Dňa 9. decembra preleteli tri nové lietadlá Su-30SM z Irkutského závodu na leteckú základňu Chalino v Kurskej oblasti. Dodanie týchto troch stíhačiek umožnilo posilniť letecký pluk západného vojenského okruhu a zároveň zvýšiť počet bojaschopných Su-30SM Ruska na 100 kusov.