Stíhacie lietadlá

Americké letectvo prevzalo 10. marca od spoločnosti Boeing nový variant stíhacieho lietadla F-15EX. Na slávnostnom ceremoniály, ktorý sa konal o mesiac neskôr na základni Eglin, dostala stíhačka oficiálne označenie Eagle II.

Päť rokov po spustení programu KF-X predstavila spoločnosť Korea Aerospace Industries prvý prototyp domácej stíhačky. Slávnostný rollout juhokórejskej stíhačky s názvom KF-21 Boramae sa konal 9. apríla v sídle spoločnosti KAI v Sacheone asi 440 kilometrov južne od Soulu.

Prvá letka francúzskych stíhacích lietadiel Rafale, ktorú budujú indické vzdušné sily, postupne naberá na sile. V stredu preletela z Francúzska do Indie ďalšia trojica novo vyrobených stíhačiek tohto typu.

Americké letectvo vyvíja v prísnom utajení nové stíhacie lietadlo. Demonštrátor budúcej stíhačky sa tento rok podarilo zostrojiť, uskutočniť s ním prvý let a posledné vyjadrenia naznačujú, že bude vybavené akýmsi typom umelej inteligencie, ktorá zastúpi druhého pilota.

Na činnosti mnohých firiem a ich dodávateľov sa tento rok výrazným spôsobom podpísala pandémia koronavíru. Nebolo tomu inak ani v prípade spoločnosti Lockheed Martin, ktorá vyvíja a vyrába lietadlá piatej generácie F-35.

V piatok 25. decembra získali Vzdušno-kozmické síly Ruskej federácie prvé stíhacie lietadlo piatej generácie Su-57. Stroj preletel do 929. štátneho letového skúšobného centra v Achtubinsku, kde budú pokračovať testy prvej sériovo vyrobenej stíhačky.

Spoločnosť Boeing dodala saudskoarabskému letectvu posledné stíhacie lietadlo F-15SA. Saudskej Arábii tak bolo dodaných všetkých 84 stíhačiek, ktoré si objednala ešte v roku 2010.

Japonské letectvo 20. novembra oficiálne vyradilo z prevádzky bojové lietadlá F-4EJ Phantom. Tieto stroje boli v službách japonských vzdušných síl takmer polstoročie a teraz uvoľnili priestor stealth stíhačkám F-35 Lightning II.

Nemecký parlament minulý týždeň schválil nákup ďalších 38 stíhacích lietadiel Eurofighter Typhoon. Zmluva s Airbusom bola podpísaná včera a táto spoločnosť tak získala zákazku v hodnote 5,4 miliárd eur.

Koncom októbra oznámilo americké ministerstvo zahraničia Kongresu, že na žiadosť Spojených arabských emirátov schválilo tejto krajine zbrojný balíček v hodnote 13,4 miliárd dolárov. Balíček obsahuje 50 prúdových lietadiel F-35 Lightning II a 18 bezpilotných lietadiel MQ- 9 Reaper.

Počas oslavy, nazvanej Deň letcov a brazílskych vzdušných síl, ktorá sa konala 23. októbra, Brazília oficiálne predstavila novú F-39E. Ide o prvú stíhačku verzie Gripen E, ktorú brazílske vzdušné sily začali zalietavať.

Podľa informácie z webového portálu komcity.ru sa 31. októbra uskutočnil v Komsomoľsku na Amure prvý let druhého sériovo vyrobeného lietadla Su-57. Podľa iného zdroja však išlo už o štvrtý let tejto novej ruskej stíhačky 5. generácie.

Posledných sedem rokov sa so železnou pravidelnosťou v ruských médiách objavujú články o skorom zavedení modernej záchytnej stíhačky MiG-41. Vývoj nástupcu zastaraných MiGov-31 sa však doteraz nepodarilo dotiahnuť ani len do fázy prvej makety a najnovšie informácie nenasvedčujú, že by sa Foxhound chystal do dôchodku.

V júni schválila Írska republika novú obrannú investičnú stratégiu, v rámci ktorej zvažuje nákup niekoľkých bojových lietadiel. V súvislosti so súčasnou neschopnosťou Írska chrániť svoj vzdušný priestor, bol v médiách opäť skloňovaný nie príliš známy prípad, kedy sa USA snažili cez rakúsky vzdušný priestor prepašovať dve lietadlá F-117A Nighthawk.

Zatiaľ čo letectvá Kuvaitu a Kataru začnú čoskoro dostávať nové stíhačky Eurofighter Typhoon, vybavené palubným radarom s aktívnym elektronickým skenovaním, tak európske stroje tohto typu stále lietajú bez takéhoto pokročilého senzoru. Táto situácia by sa však čoskoro mala zmeniť.

Koncom mája uskutočnilo čínske námorníctvo prvé bojové cvičenie s najnovšou lietadlovou loďou Šan-tung, pričom sa na jej palube nachádzali aj stíhacie lietadlá J-15.

Po dlhšom zvažovaní návrhov od amerických firiem Lockheed Martin a Boeing, ako aj od britskej spoločnosti BAE Systems sa Japonsko rozhodlo, že na stíhacom lietadle novej generácie budú pracovať hlavne domáce firmy.

Zábery, uverejnené 2. marca v čínskej televízii CCTV, naznačujú, že Čína začala do stíhačiek J-10C inštalovať motor WS-10B Taihang. Nové stíhacie lietadlá majú byť údajne čoskoro zavedené do služby, čo znamená, že motor čínskej proveniencie je dokončený a dostatočne spoľahlivý.