Stíhacie lietadlá

Dňa 11. júna bolo zákazníkovi dodané v poradí už tristé stíhacie lietadlo F-35. Konkrétne išlo o F-35A s palubným číslom AF-150 (15-5175), ktorá bude slúžiť v americkom letectve na základni Hill v Utahu.

Prvé štyri britské stíhačky F-35B prileteli včera na leteckú základňu Marham v Norfolku. Tieto stealth lietadlá položia v Royal Air Force základný kameň letky č. 617 "Dambusters".

Len niekoľko dní po odhalení, že izraelské F-35 boli zapojené do ostrých bojov, prichádza Rusko s nemenej šokujúcim vyhlásením. Ruský minister obrany armádny generál Sergej Šojgu zverejnil informácie o bojovom nasadení prototypov stíhačiek Su-57 v Sýrii.

Ako uviedol v piatok portál Jane's Defence Weekly, vzdušné sily Indie sa rozhodli pozastaviť svoju účasť na vývoji stíhacieho lietadla piatej generácie, ktoré malo vzniknúť na základe ruského projektu PAK FA (T-50, Su-57).

Čínsko-pakistanské stíhacie lietadlo JF-17 by malo byť čoskoro vybavené palubným rádiolokátorom typu AESA (active electronically scanned array). Od tohto vylepšenia si výrobcovia (Chengdu Aircraft Industry Corporation a Pakistan Aeronautical Complex) sľubujú lepšie vyhliadky na export.

V stredu 28. marca sa vo Fort Worth (Texas) uskutočnil slávnostný ceremoniál, pri ktorom bola verejnosti predstavená prvá juhokórejská stíhačka piatej generácie F-35A Lightning II.

V stredu 21. marca zasiahli jemenskí povstalci improvizovanou strelou saudskoarabskú stíhačku F-15. K incidentu došlo nad provinciou Sa'dah v severozápadnej časti Jemenu.

Vo štvrtok 22. februára začali masmédiá s odkazom na sociálne siete informovať o presune dvoch prototypov stíhačiek Su-57 na základňu Humajmím. O dva dni neskôr bola zverejnená informácia, že na túto sýrsku leteckú základňu dorazili ďalšie dva stroje Su-57.