Stíhacie lietadlá

V decembri minulého roka došlo k významnej zmene v rovnováhe síl krajín Stredného východu. Táto zmena sa týka izraelského letectva, v ktorom nadobudla počiatočné operačné spôsobilosti prvá letka stíhačiek F-35.

Zatiaľ čo v poslednom období sa v súvislosti s čínskym letectvom pozornosť médií sústreďuje hlavne na zavádzanie stealth stíhačiek J-20, Čína v tichosti zvyšuje počty lietadiel J-16.

Dňa 12. januára publikovali ruské internetové médiá fotografie dvoch novo modernizovaných stíhačiek Su-27SM(3). Modernizácia lietadiel bola zrealizovaná v leteckom závode v Komsomoľsku na Amure.

Ako uviedla v októbri 2017 čínska televízia CCTV, štátna spoločnosť Chengdu Aerospace Corporation spustí čoskoro hromadnú výrobu stíhačiek J-20. Tieto čínske stíhacie lietadlá piatej generácie sú údajne na najlepšej ceste k dosiahnutiu plných operačných spôsobilostí.

Postavenie Taiwanu vo vzťahu k pevninskej Číne je komplikované a jeho relatívna nezávislosť by mohla byť rýchlo zmarená v prípade vojenskej intervencie zo strany ČĽR. Preto Taiwan dôsledne buduje svoje ozbrojené sily, vrámci ktorých kladie dôraz aj na silné letectvo.

Dňa 9. decembra preleteli tri nové lietadlá Su-30SM z Irkutského závodu na leteckú základňu Chalino v Kurskej oblasti. Dodanie týchto troch stíhačiek umožnilo posilniť letecký pluk západného vojenského okruhu a zároveň zvýšiť počet bojaschopných Su-30SM Ruska na 100 kusov.

Americké a afganské bojové lietadlá v nedeľu spoločne zbombardovali desať zariadení na výrobu ópia, ktoré sú pod kontrolou Talibanu. Išlo vôbec o prvé použitie stealth stíhačiek F-22 pri náletoch v Afganistane.

Spoločnosť Saab oznámila, že nová stíhačka Gripen E letela po prvýkrát nadzvukovou rýchlosťou. Lietadlo prelomilo zvukovú bariéru 18. októbra počas letu nad Baltským morom.

Hoci F-35 predstavuje technologicky najvyspelejšie lietadlo súčasnosti, je celkom na mieste, zaoberať sa aj nedostatkami a slabinami, ktoré ho dodnes trápia.

V októbri 2014 uzavrela Brazília so švédskym Saabom zmluvu vo výške 5,4 miliárd amerických dolárov. Predmetom tohto kontraktu je nákup 36 lietadiel JAS-39E/F Gripen, ktorých výroba by sa mala začať už onedlho.

Ambiciózny indicko-ruský program spoločného vývoja a výroby stíhacích lietadiel piatej generácie čelí vážnemu ohrozeniu. Program FGFA v hodnote 10 miliárd amerických dolárov sa ocitá v slepej uličke, keďže indické letectvo požiadalo o jeho ukončenie.

Minulý týždeň pristálo trikrát na srbskom letisku Batajnica ruské transportné lietadlo An-124, ktoré priviezlo tri páry stíhačiek MiG-29. Je to prvá dodávka bojových lietadiel pre srbské letectvo od roku 1987.