Stíhacie lietadlá

Dňa 27. septembra uskutočnili lietadlá americkej námornej pechoty F-35B nálet na pozemné ciele v Afganistane. Ide o historicky prvé bojové nasadenie amerických F-35B.

Americké letectvo uzavrelo so spoločnosťou Boeing zmluvu vo výške 208 miliónov dolárov. Jej predmetom je infračervený vyhľadávací a sledovací systém (IRST) Legion Pod pre lietadlá F-15C Eagle.

Ako uviedol zdroj z indického ministerstva obrany, prvý let indickej stealth stíhačky z programu AMCA (Advanced Medium Combat Aircraft) je plánovaný na rok 2032. Práce na vývoji lietadla sú údajne v plnom prúde.

Taiwan spustil pred niekoľkými dňami letové testy prvej modernizovanej F-16V, ktorá podstúpila vylepšenie na tento štandard v miestnom závode spoločnosti Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC).

Americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal zákon, ktorý dočasne zabraňuje dodaniu stíhacích lietadiel F-35 do Turecka. Zákon požaduje, aby bola v priebehu 90 vypracovaná písomná správa turecko-amerických vzťahov, ktorá okrem iného posúdi riziko spojené s dodaním F-35 do Turecka.

Po nedávnych správach ohľadom vývoja indickej palubnej stíhačky sa zdalo, že indické námorníctvo tento program ukončilo. Koncom júla sa však objavil v médiách nový obrázok námorného stíhacieho lietadla LCA so záchytným hákom.

Malajzijský minister obrany Mohamad Sabu v pondelok potvrdil, že naďalej čelia problémom súvisiacim s nedostatkom náhradných dielov a údržbou ruských stíhacích lietadiel, ktoré letectvo tejto krajiny prevádzkuje.

Začiatkom minulého mesiaca spustil Saab letové skúšky novej stíhačky Gripen E s externými pylónmi. Prvý prototyp Gripenu E (palubné číslo 39-8) absolvoval niekoľko úspešných letov nad Baltským morom.

V stredu schválila vláda SR nákup stíhačiek F-16 Block 70/72. Za balík 14 amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatí v nasledujúcich rokoch 1,589 miliardy eur. Nové stroje by mali začať nahrádzať zastarané MiGy-29 v rokoch 2022 - 2023.

Peking chce vyvinúť novú palubnú stíhačku, ktorou by nahradil lietadlá J-15, trpiace neustálymi bezpečnostnými a mechanickými problémami.

Jurij Borisov nevidí žiadny dôvod na spustenie hromadnej výroby Su-57, uviedol v utorok v rozhovore pre televíziu Rossija 24 tento podpredseda vlády Ruskej federácie.

Ruské stíhačky Su-30SM vybavia do konca roku 2018 najnovším systémom elektronického boja SAP-518. K tomuto rozhodnutiu dospeli predstavitelia vzdušno-kozmických síl na základe skúseností zo Sýrie.