Stíhacie lietadlá

Minulý týždeň bola kompletne zrealizovaná dodávka 12 stíhacích lietadiel Su-30K, ktoré si Angola objednala pred šiestimi rokmi. Stala sa tak treťou africkou krajinou (po Ugande a Alžírsku), ktorá zaviedla tieto výkonné ruské stroje.

Dňa 3. mája získal Irak posledné bojové lietadlo F-16IQ, ktoré si prevzal na leteckej základni Balad. Tým bola kompletne zrealizovaná dodávka 36 stíhačiek, ktoré si iracké letectvo objednalo v rokoch 2011 a 2012.

Nový závesník, nazvaný Sidekick, umožní stíhačkám F-35 niesť v zbraňových šachtách o 50% viac rakiet typu vzduch-vzduch. F-35 by si tak mohli zachovať stealth konfiguráciu a namiesto štyroch striel AIM-120 AMRAAM by ich uniesli až šesť.

Dňa 23. apríla Lockheed Martin slávnostne otvoril novú výrobnú linku, na ktorej začne tento rok vyrábať lietadlá F-16 Block 70. Je to dobrá správa pre všetkých zákazníkov, ktorí si objednali najnovšiu verziu stíhačky F-16.

Hoci 21. storočie predstavuje počiatok éry lietadiel piatej generácie, Spojené štáty stále nezanevreli na osvedčené stroje 4. generácie. Potvrdzuje to nielen záujem amerického letectva o stíhačky F-15EX, ale aj marcová objednávka amerického námorníctva.

Z najnovšej správy GAO vyplýva, že možnosť nasadiť lietadlá F-35 Lightning II na akúkoľvek misiu je omnoho nižšia, ako požadovalo americké ministerstvo obrany. A to hlavne kvôli nedostatku náhradných dielov, ako aj ťažkostiam pri ich distribúcii po celom svete.

Článok Alexandra Berezina, uverejnený včera na webe baza.io, objasňuje okolnosti incidentu z pred dvoch rokov, pri ktorom došlo v lokalite Telemba (Burjatská republika) k havárii stíhačky MiG-31. Podľa týchto informácií bolo lietadlo omylom zostrelené raketou R-33, vypálenou z druhého MiGu-31 a ruské ministerstvo obrany sa to snaží utajiť.

Ruské webové portály včera uverejnili fotografiu nového dvojmiestneho cvično-bojového lietadla MiG-35UB. Záber letiacej stíhačky mal byť vyhotovený na letisku Luchovického leteckého závodu P. A. Voronina, ktorý je pobočkou spoločnosti RSK MIG.

Americké letectvo vyslalo stíhačky F-35A na Blízky východ, kde ich čaká prvé operačné nasadenie. Udialo sa tak necelých sedem mesiacov po tom, čo americké F-35B uskutočnili prvý nálet na pozemné ciele v Afganistane.

Rumunský minister obrany Gabriel Leş začiatkom marca oznámil, že krajina má záujem kúpiť ďalších 36 stíhacích lietadiel F-16, ktoré by nahradili zastarané MiG-21.

Indická vláda zaslala Moskve žiadosť o "urgentnú dodávku" 21 stíhacích lietadiel MiG-29. Táto informácia sa objavila v polovici februára v indických médiách a následne ju potvrdili aj ruské zdroje.

Včera v skorých ranných hodinách uskutočnili indické lietadlá nálet na pozície islamských bojovníkov v Pakistane. Cieľom náletov sa stali tábory militantných organizácií Džaiš-e-Mohamed, Hizbul mudžahedín a Laškar-e-Taiba.

Minulý týždeň dodala Austrália Kanade prvé dve lietadlá F/A-18A Hornet, ktoré nahradia starnúce CF-18. Hornety boli prednedávnom vyradené z austrálskeho letectva a dočasne posilnia Kráľovské kanadské vzdušné sily.

Lietadlá amerického námorníctva F/A-18C Hornet uskutočnili 1. februára svoj posledný let. Týmto spôsobom sa po 35 rokoch aktívnej služby rozlúčili s príslušníkmi námorného letectva, médiami a návštevníkmi, ktorí sa tejto udalosti zúčastnili.

Aj po rokoch vývoja a vylepšovania čelia stíhacie lietadlá F-35 Lightning II problémom, ktoré majú vplyv na ich bojovú pripravenosť. Uvádza sa to v najnovšej správe riaditeľstva pre operačné testovanie a vyhodnocovanie DOT&E (Director, Operational Test and Evaluation).

V priebehu tohto roku plánuje ruské ministerstvo obrany uzavrieť zmluvu na nákup ďalších 14 stíhacích lietadiel MiG-35, oznámila agentúra TASS s odkazom na zdroj z leteckého priemyslu.