Stíhacie lietadlá

Spoločnosť Lockheed Martin podpísala 14. novembra zmluvu na dodanie 255 stíhačiek F-35 Lightning II v hodnote 22,7 miliárd dolárov. Tento kontrakt zabezpečí produkciu F-35 pre zahraničných zákazníkov až do roku 2023.

Na ruskú stíhačku piatej generácie Su-57 je potrebné vytvoriť novú platformu úplne od nuly, aby dosiahla charakteristiky stealth. V rozhovore pre portál Zvezda to povedal Mikhail Strelec, hlavný konštruktér konštrukčnej kancelárie Suchoj.

V posledný deň nedávno prebiehajúcej vojenskej výstavy v Zhuhai prišla Čína s nečakaným prekvapením. Počas leteckej šou ukázala dvojica stealth stíhačiek J-20 nielen klasické manévre, ale aj interný zbraňový priestor.

Dňa 31. októbra absolvovala stíhačka Rafale v štandarde F3-R kvalifikačné skúšky, ktoré vykonáva francúzska agentúra DGA.

Prvá F-16V, ktorú na túto úroveň zmodernizovala spoločnosť Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) v Taichung, bola dodaná taiwanským vzdušným silám. Táto jednomiestna stíhačka preletela 19. októbra na základňu Chiayi, kde si ju prevzalo letectvo.

Na základe neoficiálnych informácií z belgického vládneho zdroja Belgicko nahradí svoje zastarané stíhačky F-16 stealth lietadlami F-35A. V prípade schválenia tohto rozhodnutia vládou by sa Belgicko stalo v poradí už 12. krajinou, ktorá objedná stíhacie lietadlá tohto typu.

Vo štvrtok musel americký pilot stíhačky F-22 počas pristátia položiť lietadlo na brucho. K incidentu došlo na základni Elmendorf v Anchorage a pravdepodobnou príčinou bol chybný podvozok.

Dňa 27. septembra uskutočnili lietadlá americkej námornej pechoty F-35B nálet na pozemné ciele v Afganistane. Ide o historicky prvé bojové nasadenie amerických F-35B.

Americké letectvo uzavrelo so spoločnosťou Boeing zmluvu vo výške 208 miliónov dolárov. Jej predmetom je infračervený vyhľadávací a sledovací systém (IRST) Legion Pod pre lietadlá F-15C Eagle.

Ako uviedol zdroj z indického ministerstva obrany, prvý let indickej stealth stíhačky z programu AMCA (Advanced Medium Combat Aircraft) je plánovaný na rok 2032. Práce na vývoji lietadla sú údajne v plnom prúde.

Taiwan spustil pred niekoľkými dňami letové testy prvej modernizovanej F-16V, ktorá podstúpila vylepšenie na tento štandard v miestnom závode spoločnosti Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC).

Americký prezident Donald Trump v nedeľu podpísal zákon, ktorý dočasne zabraňuje dodaniu stíhacích lietadiel F-35 do Turecka. Zákon požaduje, aby bola v priebehu 90 vypracovaná písomná správa turecko-amerických vzťahov, ktorá okrem iného posúdi riziko spojené s dodaním F-35 do Turecka.

Po nedávnych správach ohľadom vývoja indickej palubnej stíhačky sa zdalo, že indické námorníctvo tento program ukončilo. Koncom júla sa však objavil v médiách nový obrázok námorného stíhacieho lietadla LCA so záchytným hákom.