Stíhacie lietadlá

Ako včera uviedla tlačová agentúra TASS, v roku 2020 plánuje ruské ministerstvo obrany podpísať druhú zmluvu na výrobu a dodávku 13 stíhacích lietadiel Su-57.

Spojené kráľovstvo 10. januára formálne oznámilo, že ich F-35B dosiahli počiatočnú operačnú pôsobilosť. Znamená to, že tieto stíhačky 5. generácie môžu byť v obmedzenej miere bojovo nasadené, zatiaľ však len z pozemných leteckých základní.

Ako uviedla tlačová agentúra Interfax-AVN, ruské ministerstvo obrany podpísalo novú zmluvu na hĺbkovú modernizáciu ďalšej várky stíhačiek MiG-31. Podľa slov predstaviteľa tejto agentúry spoločnosť MiG už začala pracovať na modernizácii a v roku 2019 bude pokračovať v realizácii tejto štátnej zákazky.

Spoločnosti Lockheed Martin sa podarilo splniť výrobný plán za rok 2018 a dodať zákazníkom 91 stíhacích lietadiel F-35.

Koncom decembra 2018 boli vzdušným silám Kazachstanu dodané štyri nové stíhacie lietadlá Su-30SM. Celkový počet stíhačiek tohto typu na 604. leteckej základni v Taldykorgane sa tak rozrástol na 12, čím sa Kazachstanu podarilo vytvoriť prvú kompletnú letku Su-30SM.

Pri príležitosti 71. výročia vzniku mjanmarských vzdušných síl bolo zavedených sedem nových lietadiel a vrtuľníkov. Popri dvoch taktických dopravných lietadlách ATR 72-500 a jednom vrtuľníku Eurocopter vstúpili oficiálne do služby aj štyri nové stíhačky JF-17.

V dôsledku neustálych problémov s funkčnosťou prevádzkovaných MiGov-29K sa India rozhodla, že ďalšie stíhačky tohto typu už nenakúpi. Ruský týždenník Zvezda pripisuje vinu výrobcovi lietadiel - spoločnosti RSK MiG.

Dňa 5. decembra sa na internete objavila fotografia z amerického letiska Savannah-Hilton Head v štáte Georgia, na ktorej je zachytená nová čínska stealth stíhačka J-20.

"Talianske stíhacie lietadlá F-35 dosiahli počiatočnú operačnú spôsobilosť", povedal 30. novembra vrchný veliteľ talianskych vzdušných síl generál Alberto Rosso.

Spoločnosť Lockheed Martin podpísala 14. novembra zmluvu na dodanie 255 stíhačiek F-35 Lightning II v hodnote 22,7 miliárd dolárov. Tento kontrakt zabezpečí produkciu F-35 pre zahraničných zákazníkov až do roku 2023.

Na ruskú stíhačku piatej generácie Su-57 je potrebné vytvoriť novú platformu úplne od nuly, aby dosiahla charakteristiky stealth. V rozhovore pre portál Zvezda to povedal Mikhail Strelec, hlavný konštruktér konštrukčnej kancelárie Suchoj.

V posledný deň nedávno prebiehajúcej vojenskej výstavy v Zhuhai prišla Čína s nečakaným prekvapením. Počas leteckej šou ukázala dvojica stealth stíhačiek J-20 nielen klasické manévre, ale aj interný zbraňový priestor.

Dňa 31. októbra absolvovala stíhačka Rafale v štandarde F3-R kvalifikačné skúšky, ktoré vykonáva francúzska agentúra DGA.

Prvá F-16V, ktorú na túto úroveň zmodernizovala spoločnosť Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) v Taichung, bola dodaná taiwanským vzdušným silám. Táto jednomiestna stíhačka preletela 19. októbra na základňu Chiayi, kde si ju prevzalo letectvo.

Na základe neoficiálnych informácií z belgického vládneho zdroja Belgicko nahradí svoje zastarané stíhačky F-16 stealth lietadlami F-35A. V prípade schválenia tohto rozhodnutia vládou by sa Belgicko stalo v poradí už 12. krajinou, ktorá objedná stíhacie lietadlá tohto typu.

Vo štvrtok musel americký pilot stíhačky F-22 počas pristátia položiť lietadlo na brucho. K incidentu došlo na základni Elmendorf v Anchorage a pravdepodobnou príčinou bol chybný podvozok.