Stíhacie lietadlá

Dňa 24. septembra bolo slávnostne predstavené nové pokročilé cvičné lietadlo Yong Ying, ktoré je vyvíjané pre potreby taiwanského letectva. Predpokladá sa, že prvý let nového stroja sa uskutoční v júni 2020.

Spoločnosť BAE Systems Warton dodala Kráľovskému letectvu posledné z objednaných bojových lietadiel Eurofighter Typhoon FGR4. Dodávky Typhoonov začali v roku 2003 a RAF získala celkovo 160 lietadiel tohto typu.

Na nedávnej leteckej výstave MAKS-2019 bola verejnosti predstavená exporná verzia stíhačky MiG-35. V skutočnosti však nešlo o nič iné, ako o zmodernizovaný MiG-29, ktorého vývozný potenciál je otázny.

Hoci Poľsko ešte neuzavrelo záväznú objednávku na nákup amerických stíhacích lietadiel 5. generácie F-35A, výrobný plán už počíta s tým, že prvé štyri stroje by mohli byť Poľsku dodané v roku 2024.

Vzdušno-kozmickým silám RF boli dodané prvé dve ľahké stíhacie lietadlá MiG-35, potvrdil generálny riaditeľ RSK MiG Ilia Tarasenko. Podľa jeho slov môžu nové stroje nahradiť celú flotilu zastaraných stíhačiek MiG-29.

Z dokumentov, ktoré získal vojenský portál Defense News, vyplýva, že F-35 trpia aj naďalej nedostatkami a závadami, ktoré predstavujú nielen bezpečnostné riziko pre pilotov, ale zároveň znemožňujú stíhačkám vykonávať kľúčové úlohy ich misií.

V pondelok 10. júna uskutočnil testovací pilot spoločnosti Saab Jakob Högberg prvý let s tretím skúšobným lietadlom Gripen E. Začala sa posledná fáza testovania novej švédskej stíhačky, po ktorej by sa mala spustiť jej sériová výroba.

Flotila stíhačiek F-35 dosiahla v rámci globálnej prevádzky 200 000 letových hodín, čo demonštruje významný pokrok celého programu a rastúcu vyzretosť nového stroja. Ďalším významným míľnikom uplynulého týždňa je, že spoločnosti Lockheed Martin sa podarilo dodať zákazníkovi v poradí už 400. lietadlo tohto typu.

Ako uviedlo 5. júna ministerstvo obrany Kataru, prvých päť stíhačiek Rafale (tri jednomiestne Rafale EQ a dve dvojmiestne Rafale DQ) dorazili na novo vybudovanú leteckú základňu Tamim v Duchane.

Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo Bulharsku predaj ôsmich stíhacích lietadiel F-16 Viper. Celkové náklady na obstaranie stíhačiek, príslušného vybavenia, zbraní a výcviku sú odhadované na 1,673 miliardy dolárov (1,482 mld. eur).

Minulý týždeň bola kompletne zrealizovaná dodávka 12 stíhacích lietadiel Su-30K, ktoré si Angola objednala pred šiestimi rokmi. Stala sa tak treťou africkou krajinou (po Ugande a Alžírsku), ktorá zaviedla tieto výkonné ruské stroje.

Dňa 3. mája získal Irak posledné bojové lietadlo F-16IQ, ktoré si prevzal na leteckej základni Balad. Tým bola kompletne zrealizovaná dodávka 36 stíhačiek, ktoré si iracké letectvo objednalo v rokoch 2011 a 2012.

Nový závesník, nazvaný Sidekick, umožní stíhačkám F-35 niesť v zbraňových šachtách o 50% viac rakiet typu vzduch-vzduch. F-35 by si tak mohli zachovať stealth konfiguráciu a namiesto štyroch striel AIM-120 AMRAAM by ich uniesli až šesť.

Dňa 23. apríla Lockheed Martin slávnostne otvoril novú výrobnú linku, na ktorej začne tento rok vyrábať lietadlá F-16 Block 70. Je to dobrá správa pre všetkých zákazníkov, ktorí si objednali najnovšiu verziu stíhačky F-16.

Hoci 21. storočie predstavuje počiatok éry lietadiel piatej generácie, Spojené štáty stále nezanevreli na osvedčené stroje 4. generácie. Potvrdzuje to nielen záujem amerického letectva o stíhačky F-15EX, ale aj marcová objednávka amerického námorníctva.

Z najnovšej správy GAO vyplýva, že možnosť nasadiť lietadlá F-35 Lightning II na akúkoľvek misiu je omnoho nižšia, ako požadovalo americké ministerstvo obrany. A to hlavne kvôli nedostatku náhradných dielov, ako aj ťažkostiam pri ich distribúcii po celom svete.

Článok Alexandra Berezina, uverejnený včera na webe baza.io, objasňuje okolnosti incidentu z pred dvoch rokov, pri ktorom došlo v lokalite Telemba (Burjatská republika) k havárii stíhačky MiG-31. Podľa týchto informácií bolo lietadlo omylom zostrelené raketou R-33, vypálenou z druhého MiGu-31 a ruské ministerstvo obrany sa to snaží utajiť.