Útočné lietadlá

Ruské médiá v marci informovali, že Vzdušno-kozmické sily RF dostali prvý modernizovaný taktický bombardér Su-34 NVO. Stroj, ktorý je v ruskom letectve zavedený už sedem rokov, získal nové prieskumné a útočné schopnosti.

Hoci k oficiálnemu vyradeniu F-117 zo služby došlo ešte v roku 2008, príbeh tohto prvého sériovo vyrábaného stealth lietadla zďaleka nekončí. Niekoľko kusov tohto legendárneho bombardéru naďalej lieta a v úlohe stealth agresora participuje na tvorbe zložitých scenárov výcviku a taktiky.

Dvojica lietadiel AC-130U Spooky pristála 8. júla na základni Hurlburt Field na Floride po tom, ako vykonala svoju poslednú bojovú misiu. Koncom júna sa ich úlohy v Afganistane presunuli na nové stroje AC-130J Ghostrider.

Dňa 5. septembra čínska tlačová agentúra informovala, že z výrobnej linky spoločnosti Aviation Industries Corporation (GAIC) zišlo prvé ľahké útočné lietadlo FTC-2000G. Tento typ, ktorý môže slúžiť aj ako cvičné lietadlo je určený pre zahraničných zákazníkov.

Indické letectvo sa snaží rozbehnúť ďalšie kolo modernizácie svojich 118 útočných lietadiel Jaguar. Cieľom vylepšení je hlavne výmena motorov, ale modernizácia by sa mala týkať aj radarov, zbraňových a komunikačných systémov.

Vzdušným silám Mali boli 10. júla dodané štyri ľahké útočné a cvičné lietadlá A-29 Super Tucano. Dodávku lietadiel oficiálne prijal prezident Ibrahim Boubacar Keita, ktorý uviedol, že stroje sú súčasťou modernizácie ozbrojených síl.