Útočné lietadlá

Indické letectvo sa snaží rozbehnúť ďalšie kolo modernizácie svojich 118 útočných lietadiel Jaguar. Cieľom vylepšení je hlavne výmena motorov, ale modernizácia by sa mala týkať aj radarov, zbraňových a komunikačných systémov.

Vzdušným silám Mali boli 10. júla dodané štyri ľahké útočné a cvičné lietadlá A-29 Super Tucano. Dodávku lietadiel oficiálne prijal prezident Ibrahim Boubacar Keita, ktorý uviedol, že stroje sú súčasťou modernizácie ozbrojených síl.

Filipínska vláda má záujem kúpiť od Korea Aerospace Industries (KAI) ďalších dvanásť cvičných/ľahkých útočných lietadiel FA-50PH. Tento zámer oznámil filipínsky tajomník národnej obrany Delfin Lorenzana počas sympózia filipínskych vzdušných síl.

Afganské vzdušné sily získali ďalšie dva útočné stroje A-29 Super Tucano, čím sa zvýšil ich celkový počet na 21 kusov. Ide o prvé dve zo šiestich lietadiel, ktoré boli objednané v októbri 2017.

Dňa 9. októbra dodali Spojené štáty libanonskej armáde dve ľahké útočné lietadlá A-29 Super Tucano. Tieto stroje si Libanon prevzal v pondelok na základni Hamat, ktorá sa nachádza severne od hlavného mesta Bejrút.

Dňa 10. augusta prvýkrát vzlietol modernizovaný Jaguar, vybavený palubným rádiolokátorom typu AESA (active electronically-scanned array). Radar ELM-2052 dodala izraelská firma Elta a v budúcnosti by mal byť základným senzorovým vybavením aj indických stíhačiek Tédžas.