Vrtuľníky

Generálny riaditeľ holdingu Vertoľoty Rosii Andrej Boginskyj začiatkom decembra informoval, že prvý vojenský transportný vrtuľník Mi-38T bol dodaný ministerstvu obrany Ruskej federácie.

Minister obrany ČR Lubomír Metnar vo štvrtok uviedol, že česká armáda kúpi americké bojové i viacúčelové vrtuľníky Viper a Venom. Podľa jeho slov je kombinácia dvoch strojov vhodnejšia než obstaranie iba viacúčelových vrtuľníkov Black Hawk.

Koncom júla bolo indickému letectvu dodaných prvých osem bojových vrtuľníkov AH-64E(I) Apache Guardian. Tieto stroje boli prevezené zo Spojených štátov na leteckú základňu Hindon v dvoch várkach na dopravnom lietadle An-124 Ruslan.

Juhokórejská firma Korea Aerospace Industries (KAI) uskutočnila 4. júla prvý let prototypu Light Armed Helicopter (LAH).

Bojový záchranný vrtuľník Sikorsky HH-60W absolvoval 17. mája svoj prvý let. Americké letectvo dúfa, že čoskoro by sa mohla spustiť malosériová výroba a nahrádzanie zastaraných vrtuľníkov HH-60G Pave Hawk. USAF má však zrejme prehnané očakávania.

Pred pár dňami sa na internete objavili fotky nového čínskeho viacúčelového vrtuľníka Z-20, ktoré naznačujú, že tento typ sa stal súčasťou výzbroje čínskej armády.

Vzhľadom na množstvo zistených technických nedostatkov bude začiatok operačného testovania Ch-53K odložený o takmer 2 roky (na máj 2021). Dosiahnutie počiatočnej operačnej spôsobilosti tohto vrtuľníka sa tak posúva až na september 2021, čo predstavuje meškanie 20 mesiacov.

Americká spoločnosť Raytheon Missile Systems a nórska firma Kongsberg Defence and Aerospace predstavili pokročilú verziu vrtuľníka MH-60 Romeo, vyzbrojeného dvoma protilodnými strelami Naval Strike Missile.

Indické ministerstvo obrany schválilo 3. mája dohodu s Ruskom o kúpe desiatich vrtuľníkov Ka-31 v hodnote 520 miliónov dolárov. Táto zmluva bude ešte predložená na konečné schválenie Bezpečnostnému výboru Indie.

Podľa materiálov, ktoré získala agentúra TASS, by mali byť všetky ruské bojové vrtuľníky Mi-35M vybavené najnovším obranným systémom Vitebsk. Ruské médiá neuviedli, o aký počet helikoptér ide, ale podľa dostupných údajov má ruské letectvo v súčasnosti asi 50 strojov tohto typu.

Počas marcových letových testov sa podarilo konvertoplánu V-280 Valor dosiahnuť nový rýchlostný rekord 556 km/h. Prekonal tak svoju poslednú maximálnu rýchlosť letu o 38 km/h.

Maďarské ministerstvo obrany objednalo 16 viacúčelových vrtuľníkov H225M Caracal vybavených systémom riadenia zbraní HForce. Spolu s vrtuľníkmi poskytne spoločnosť Airbus aj široký balík výcviku a podpory na zabezpečenie najvyššej úrovne operačnej dostupnosti.

Prototyp dopravného vrtuľníka Mi-38T, ktorý bol vyvinutý na základe požiadavky ruského ministerstva obrany, uskutočnil 3. novembra svoj prvý let. Na prebiehajúcej leteckej šou v Číne to oznámil šéf holdingu "Vertoľoty Rosii" Andrej Boginsky.